قوس 13, 1399 12:04 Asia/Kabul
  • مسائل منطقه‌ای محور گفت‌وگوی «میرضیایف» و «اشرف غنی»
    مسائل منطقه‌ای محور گفت‌وگوی «میرضیایف» و «اشرف غنی»

«شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و «محمد اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در یک گفت‌وگوی تلفنی چگونگی و چشم انداز روابط دوجانبه، مسائل روز منطقه را بررسی کردند.

به گزارش خبرنگار رادیودری، اشرف غنی در ابتدای این تماس تلفنی به نمایندگی مردم این کشور از رئیس جمهور ازبکستان بابت حمایت همه جانبه از پروسه صلح آمیز بین الافغانی و کمک عملی در توسعه اجتماعی و اقتصادی افغانستان در دوران مبارزه با ویروس کرونا قدردانی کرد.

روسای جمهور دو کشور با رضایتمندی بر سیر روز افزون همکاری‌های متقابلا سودمند تاکید کردند.  

با وجود پیامدهای پاندمی مبادلات بازرگانی دو کشور به طور چشمگیر افزایش یافته و روابط تجار نیز تقویت شده و مرکز بین المللی بازرگانی «ترمذ» با امکانات منحصر بفرد برای کارآفرینان دو کشور ایجاد شده است.

روسای جمهور برای نتایج کنفرانس بین المللی «ژنو» با موضوع افغانستان ارزش بسیاری قائل شدند. همچنین بر اهمیت تحکیم بیش از پیش به هم پیوستگی منطقه‌ای، پیشبرد طرح‌های اولویت دار مبنی بر همگرایی افغانستان در روابط بین المللی اقتصادی و بازرگانی تاکید شد.  

روسای جمهور همچنین در مورد ارسال پیام مشترک به کشورهای بزرگ و نهادهای بین‌المللی مالی با هدف حمایت از اجرای عملی طرح ساخت کریدور ریلی ترانس افغان به توافق رسیدند. همچنین موضوع تسریع طرح ساخت خط انتقال برق «سرخان- پلخمری» هماهنگ شد.

میرضیایف و اشرف غنی در پایان این گفت‌وگوی تلفنی بر پایبندی خود برای تحکیم روابط دوستی، حسن همجواری و شراکت کامل بین دو کشور تاکید کردند.

مبادلات بازرگانی این دو کشور در سال 2019 میلادی در سطح از 618 میلیون دلار قرار گرفته است.

هم اکنون در ازبکستان 110 شرکت با مشارکت سرمایه گذاران افغان و در افغانستان نیز 8 شرکت با حضور بازرگانان ازبک فعالیت می‌کنند.

تگ