قوس 18, 1399 15:34 Asia/Kabul
  • افزایش ۳۳۰ درصدی تلفات غیرنظامیان افغان در دوران ترامپ
    افزایش ۳۳۰ درصدی تلفات غیرنظامیان افغان در دوران ترامپ

یک نهاد تحقیقاتی در آمریکا گزارش داد که تلفات غیرنظامیان افغان در نتیجه حملات هوایی آمریکا در دولت ترامپ افزایش ۳۳۰ درصدی داشته است.

به گزارش رادیو دری ،یافته‌های تحقیقات تازه «دانشگاه براون» نشان می‌دهد که شمار تلفات غیرنظامیان افغان در نتیجه حملات هوایی آمریکا در دولت ترامپ افزایش 330 درصدی داشته است.

براساس این گزارش دلیل افزایش تلفات غیرنظامیان افغان در حملات هوایی آمریکا طی ریاست جمهوری ترامپ تعدیل «قوانین درگیری»، افزایش اختیارات فرماندهان نظامی و تشدید جنگ بود که در سال 2017 صورت گرفت.

هدف ترامپ از اعطای اختیارات بیشتر به فرماندهان میدانی فشار بر طالبان برای کشاندن این گروه به میز مذاکره بود و از زمان تعدیل قوانین درگیری در سال 2017 تا امضای توافقنامه آمریکا-طالبان در سال 2019 حملات هوایی در افغانستان بطور فزاینده‌ای تشدید شد.

تنها در سال 2019 میلادی، براساس آمار رسمی 700 غیرنظامی افغان در حملات هوایی کشته و 327 تن دیگر نیز زخمی شدند که از هر سال دیگری از آغاز جنگ افغانستان بیشتر بود.

این در حالی است که تشدید حملات منجر به عقب‌نشینی طالبان از خواسته‌های این گروه نشد و در توافقنامه قطر، آمریکا در غیاب دولت افغانستان با آزادی 5 هزار زندانی پیش از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، 7 هزار زندانی دیگر تا اواسط ماه جاری میلادی، خروج اسامی سران طالبان از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل و خروج کامل نیروهای خارجی تا ماه می سال 2021 توافق صورت گرفت بدون آنکه طالبان به پذیرش آتش‌بس مجبور شود.

کلیدواژه