قوس 19, 1399 09:42 Asia/Kabul
  • رد گزارش تلفات ۳۳۰ درصدی غیرنظامیان افغان توسط آمریکا
    رد گزارش تلفات ۳۳۰ درصدی غیرنظامیان افغان توسط آمریکا

سخنگوی فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان با فرافکنی درباره گزارش‌ افزایش ۳۳۰ درصدی تلفات غیرنظامیان افغان در حملات هوایی آمریکا از عدم پوشش تلفات درنتیجه حملات مخالفان مسلح دولت انتقاد کرد.

به گزارش رادیودری به نقل از تسنیم، «سانی لگت» سخنگوی فرماندهی آمریکایی در افغانستان، گزارش دانشگاه براون مبنی بر افزایش 330 درصدی تلفات غیرنظامیان افغان در نتیجه حملات هوایی آمریکا آن را «یکجانبه» خواند چرا که در آن گزارش به تلفات غیرنظامیان براثر حملات حملات مخالفان مسلح دولت افغانستان چشم‌پوشی شده است.

این سرهنگ ارتش آمریکا درحالی بدون رد آمار تلفات غیرنظامیان افغان براثر حملات هوایی آمریکا از انتشار این گزارش انتقاد می‌کند که تحقیقات دانشگاه براون درباره تلفات غیرنظامیان افغان در نتیجه حملات هوایی آمریکا بوده است و مخالفان مسلح دولت افغانستان مجهز به نیروی هوایی نیستند که به آن نیز پرداخته شود.

یافته‌های مرکز تحقیقاتی دانشگاه براون که براساس آمار منتشر شده توسط سازمان ملل است نشان می‌دهد از سال 2016 تاکنون تلفات غیرنظامیان برخاسته از حملات هوایی آمریکا 330 درصد افزایش داشته است.

براساس آمارهای رسمی سازمان ملل نظامیان آمریکایی تنها در سال 2019 میلادی دستکم 786 غیرنظامی افغان را به قتل رساندند که از این میان تنها برای کشتار 65 نفر غرامت پرداخته است.

کلیدواژه