قوس 20, 1399 18:23 Asia/Kabul
  • ملابرادر: طالبان از ابتدا به صلح و حل مشکلات از طریق مذاکره معتقد بود
    ملابرادر: طالبان از ابتدا به صلح و حل مشکلات از طریق مذاکره معتقد بود

معاون سیاسی گروه طالبان در نشست مرکز مطالعات منازعه و بشردوستانه گفت که صلح نیاز هر جامعه است، امارت اسلامی از ابتدا به صلح و حل مشکلات از طریق مذاکره معتقد بود.

به گزارش رادیو دری ، «ملابرادر» معاون سیاسی طالبان در ویدئو کنفرانس مرکز مطالعات منازعه و بشردوستانه با حضور نمایندگانی از 50 کشور، گفت که زندگی آرام، پیشرفت اقتصادی، تعلیمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بدون صلح امکانپذیر نیست.

وی افزود که امارت اسلامی از ابتدا متعهد به صلح بوده و همیشه خواستار حل و فصل مشکلات از طریق مذاکرات نیز بوده است.

ملابرادر درباره مواضع طالبان خاطرنشان کرد که افتتاح دفتر سیاسی در قطر، توافق دوحه با آمریکا و آغاز مذاکرات بین الافغانی به خوبی مواضع این گروه درباره صلح را نشان می‌دهد.

معاون سیاسی طالبان همچنین درباره موانع صلح در افغانستان نیز اظهارداشت که فهرست سیاه، موضوع آزادی زندانیان و تبلیغات زهرآگین، از جمله موانع در برابر صلح این کشور هستند.

وی خدمت به مردم، حفاظت سرمایه و تاسیسات عام المنفعه، حقوق زنان در چهارچوب ارزشهای اسلامی و افغانی، ارتقای ظرفیت جوانان و ایجاد فرصت‌های کاری برای آنها را مسئولیت های مهم نظام آینده افغانستان اعلام کرد.

ملابرادر درباره آزادی رسانه‌ها نیز در این نشست گفت که رسانه‌ها وسیلۀ بهتر برای اصلاح، آگاهی و حفاظت منافع است اما آزادی بیان باید در تقابل با اصول اسلامی و منافع ملی افغانستان نباشد.

رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر در ادامه نیز تاکید کرد که طالبان خواستار جلوگیری از کشت تریاک، قاچاق مواد مخدر است و با ایجاد کشت جایگزین با کمک و هماهنگی کشورها و سازمان‌های بین المللی تلاش شود تا سطح کشت تریاک به تدریج  صفر شود.

وی درباره ارتباطات طالبان نیز گفت که با توجه به مصالح افغانستان با جامعه جهانى بخصوص با کشورهای همسایه بر اساس تعامل متقابل، روابط مثبت و سازنده دارند اما این گروه هرگز نمی‌خواهد که افغانستان میدان رقابت‌های ناسالم کشورهای جهان و منطقه باشد.

معاون سیاسی طالبان ادامه داد که ما در امور کشورهای دیگر مداخله نمی‌کنیم و نیز اجازه مداخله به بیگانگان نیز نمی‌دهیم.

ملابرادر اظهارداشت که افغانستان نیاز به سرمایه گذاری خارجی دارد بنابراین باید با کشورهای منطقه روابط قوی تجارى وجود داشته باشد. همچنین ما از نهادهای بین‌المللی می‌خواهیم که به مردم افغانستان کمک‌ها را ادامه دهند.

رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر همچنین تاکید کرد که بر اساس توافق دوحه به ادامه مذاکرات بین الافغانی متعهد هستند و باور دارند که این توافق یک طرزالعمل جامع برای حل و فصل مشکل جاری افغانستان است.

کلیدواژه