قوس 21, 1399 15:37 Asia/Kabul
  • جنایات نظامیان استرالیا در افغانستان باید بررسی شود
    جنایات نظامیان استرالیا در افغانستان باید بررسی شود

سفیر استرالیا در آمستردام پایتخت هلند خواستار بررسی جنایات نظامیان کشورش در افغانستان توسط مقامات نظامی و قضایی کانبرا شد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری ، «متیو نوهاس» (Matthew Neuhaus) سفیر استرالیا در آمستردام پایتخت هلند امروز جمعه پیرامون جرایم جنگی نظامیان کشورش در افغانستان به خبرگزاری آناتولی اعلام کرد که این ادعاها باید از طرف مقامات استرالیا مورد تحقیق قرار گیرد.

سفیر استرالیا در هلند در بازدید از یک نمایشگاه در آمستردام اعلام کرد که هدف ما این است که این مسئله در گام نخست توسط مقامات نظامی و قضایی کانبرا مورد بررسی قرار گیرد.

گفتنی است ماه گذشته میلادی گزارشی مبنی بر جرایم جنگی نظامیان استرالیا در افغانستان در پی ۴ سال تحقیقات سرلشکر «پل بریتون» بازرس کل ارتش استرالیا منتشر شد.

براساس این گزارش، نظامیان استرالیایی که در چارچوب نیروهای ائتلاف به سرکردگی آمریکا و ناتو طی سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ در افغانستان حضور داشته‌اند، ۳۹ غیرنظامی افغانستانی را کُشتند.

همچنین در این گزارش آمده است که نظامیان استرالیایی با قراردادن سلاح، بمب و بی‌سیم در کنار اجساد غیرنظامیان کشته شده سعی می‌کردند تا بر این جنایات سرپوش بگذارند.

گفتنی است، پس از حمله ائتلاف به سرکردگی آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ میلادی به بهانه مبارزه با تروریسم، آمارها آشکارا نشان می‌دهد که میزان خشونت، حملات تروریستی و ناامنی در این کشور همواره رو به افزایش بوده است.

کلیدواژه