قوس 22, 1399 14:34 Asia/Kabul
  • گلوبال تایمز: اگر برای ناتو حقوق بشر در افغانستان مهم است جرائم جنگی را بررسی کند
    گلوبال تایمز: اگر برای ناتو حقوق بشر در افغانستان مهم است جرائم جنگی را بررسی کند

رسانه چینی با انتقاد از عدم بررسی جنایات نیروهای خارجی در افغانستان و ادعای کشورهای غربی برای دفاع از حقوق بشر خواستار بررسی ناتو درباره جنایات جنگی شد.

به گزارش رادیو دری، ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا پس از حملات 11 سپتامبر به بهانه "جنگ علیه تروریسم" به افغانستان حمله کرد اما این جنگ در دو دهه اخیر تاثیر مرگباری بر غیرنظامیان افغان داشته است و آنها بار سنگین این جنگ پایان ناپذیر با جنایات مداوم حقوق بشری را تحمل کرده‌اند.

«گلوبال تایمز» با اشاره به گزارش دولت استرالیا درباره چند مورد از جنایات نظامیان این کشور در افغانستان از جمله استفاده از غیرنظامیان به عنوان «هدف تمرینی»، بریدن گلوی 2 نوجوان 14 ساله و انداختن جسد آن‌ها در رودخانه نوشت که مردم افغانستان امید و اعتماد خویش به نظامیان آمریکایی و ناتو را از دست داده‌اند.

این نشریه چینی تاکید کرد: یافته‌های غم‌انگیز اخیر در مورد شکنجه و کشتار غیرنظامی واکنش کشورهایی که گزاره "جنگ علیه ترور" را به "حمایت از حقوق بشر" تغییر داده اند را در پی نداشته است و کشورهای عضو ناتو نیز درباره این رفتار ناشایست سکوت کرده‌اند.

نوشتار می‌افزاید: کانبرا تمایلی به توضیح خشونت ندارد و رسانه ها در استرالیا معتقدند که تحقیقات پلیس ممکن است سال‌ها زمان ببرد و سپس محاکمه‌های احتمالی صورت گیرد؛ به عبارت دیگر، مقامات استرالیایی و رسانه‌های محلی آن‌ها درباره افشاگری‌ها لحن دفاعی به خود گرفته‌اند و این مقامات، همراه با صاحب نظران سیاسی استرالیایی سعی دارند نشان دهند که این جنایات جنگی توسط چند "فرد فاسد" انجام شده است.

پیش از این نیز دولت آمریکا کارمندان دادگاه بین‌المللی کیفری که سعی در بررسی جنایات نظامیان آمریکایی در افغانستان دارند را مورد تحریم قرار داد، دادگاه لاهه این تحریم‌ها را بی‌سابقه خواند و کاخ سفید را به تلاش برای «دخالت در حاکمیت قانون و دادرسی دادگاه» متهم کرد.

مطلب می‌افزاید: با توجه به این موضوع، کشورهای عضو ناتو، از جمله آمریکا که مدعی حمایت از حقوق بشر هستند باید تحقیقات درباره جنایات جنگی در افغانستان را تسهیل کنند. امید است تحقیقات استرالیا درباره جنایات جنگی گامی به جلو برای عدالت باشد و جنایتکاران جنگی نیز به همین ترتیب تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

آمریکا و انگلیس همچنین باید جنایات جنگی توسط نظامیان خود در افغانستان را مورد تحقیق قرار دهند و جنایتکاران را به محاکمه بکشند.

نویسنده در ادامه با اشاره به جنایات نظامیان آمریکایی در افغانستان نیز نوشت: من به وضوح گزارش مربوط به دو نظامی آمریکایی به نام‌های «جرمی مورلاک» و «اندرو هلمز» را به یاد دارم که در سال 2010 یک پسر 15 ساله غیرنظامی را در ولایت قندهار کشتند و پس از آن با عکس گرفتن در کنار جسد خونین و نیمه برهنه وی جشن گرفتند، چنین داستان‌هایی که بیشتر فقط در فیلم‌های ترسناک دیده می‌شوند در افغانستان رخ داده است و مجرمان باید محاکمه شوند.

نشریه چینی تصریح کرد: افغان‌ها انتظار دارند که همه کشورها ، از جمله کشورهای عضو ناتو ، در کنار آنها باشند و از حقوق و آزادی‌های آن‌ها حمایت کنند؛ دفاع از حقوق و کرامت انسان نباید انتخابی باشد.

کلیدواژه