قوس 23, 1399 16:35 Asia/Kabul
  • تقابل ارتش و کنگره آمریکا درباره  کاهش نیروها در افغانستان
    تقابل ارتش و کنگره آمریکا درباره کاهش نیروها در افغانستان

درحالی که کنگره آمریکا لایحه‌ای را برای جلوگیری از کاهش سطح نیروها در افغانستان به ۴۵۰۰ نفر تصویب کرده است اما فرمانده نظامیان آمریکایی گفت که روند کاهش نیروها به ۲۵۰۰ نفر در جریان است.

به گزارش رادیو دری، ژنرال «اسکات میلر» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان درباره لایحه کنگره آمریکا برای جلوگیری از خروج نیروها از افغانستان اظهارداشت: من دستور دارم که تا 16 ژانویه  بیش از 2500 نظامی در افغانستان نداشته باشیم و در حال حرکت به این سمت هستیم.

به گزارش «تلویزیون یک»، میلر درباره درخواست طالبان برای آزادی 7 هزار زندانی این گروه نیز گفت که این تصمیم مربوط به افغان‌ها است و تیم‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و طالبان درباره تعیین جدول زمانی برای هرگونه آزادی دیگر زندانیان تصمیم خواهند گرفت.

فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی و ناتو در حالی از ادامه روند کاهش نیروها به 2500 نفر می‌گوید که کنگره آمریکا هفته گذشته با تصویب لایحه‌ای کاهش بیشتر نیروها در افغانستان از سطح کنونی 4500 نفر را به گزارش‌دهی پنتاگون و سایر نهادها به کنگره و بررسی شرایط افغانستان مشروط کرد.

لایحه کنگره در بودجه نظامی سال 2021 آمریکا این اجازه را می‌دهد که درصورت کاهش بیشتر نیروها، کنگره بودجه را متوقف کند که می‌تواند به تعطیلی دولت ترامپ منجر شود.

گفتنی است که ارائه چنین گزارشی پیش از کاهش نیروها به کمتر از 4 هزار نفر و نیز پس از آن، هنگامی که نیروها به کمتر از 2 هزار نفر کاهش یابد، الزامی است.

کنگره آمریکا همچنین تاکید کرد که هرگونه کاهش بیشتر سطح نیروها در افغانستان باید در هماهنگی با متحدان آمریکا و دولت افغانستان صورت گیرد.

کلیدواژه