قوس 26, 1399 16:00 Asia/Kabul
  • تیم تحقیقات درباره جنایات استرالیا در افغانستان منصوب شد
    تیم تحقیقات درباره جنایات استرالیا در افغانستان منصوب شد

دولت استرالیا تیم بررسی پرونده نظامیان این کشور را تعیین کرد که در افغانستان مرتکب کشتار غیرنظامیان و جنایات جنگی شده بودند.

به گزارش رادیو دری، دولت استرالیا تیمی را برای انجام تحقیقات درباره جرایم جنگی نیروهای ویژه این کشور در افغانستان مشخص کرده است و «کریس مورایتیس» دبیر کنونی دپارتمان دادستان کل استرالیا به عنوان مدیرکل دفتر بازرس ویژه تحقیقات شد.

«وست آسترلین» نوشت که «مارک وینبرگ» بازرس ویژه تحقیقات خواهد بود و «راس بارنت» نیز مدیریت تحقیقات را به عهده خواهد داشت.

براساس این گزارش تحقیقات درباره پرونده جنایات نظامیان استرالیایی در افغانستان از 5 جدی آغاز می‌شود اما هنوز مشخص نیست تحقیقات چه زمانی به نتیجه خواهد رسید.

نگرانی‌ها از دخالت در روند بررسی جنایات جنگی نظامیان استرالیا

استرالیا در حالی از تعیین تیم بررسی پرونده جنایات نظامیان این کشور در افغانستان خبرداده که پیش از این دیدبان حقوق بشر با ارسال نامه‌ای به «اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا تصریح کرده بود که کانبرا باید از مداخله روند تحقیقات جنایات جنگی نظامیان این کشور در افغانستان جلوگیری کند.

در این نامه همچنین تاکید شد که این تحقیقات باید تحت تاثیر نفوذ نظامی و سیاسی نباشد و باید قادر باشد که همه نظامیانی که مرتکب به جنایات شده‌اند را صرف‌نظر از رتبه آن‌ها مورد تحقیق قرار دهند.

گفتنی است مسایلی که در گزارش جنایات نظامیان استرالیایی از آن افشاگری شده است، شامل «عطش‌ خون‌ریزی و رقابت بر سر کشتن» و «رفتار غیرانسانی و غیر ضروری با زندانیان» می‌شود و برخی از نیروهای ویژه استرالیا در مصاحبه‌های خود گفته‌اند که تعدادی از نظامیان «این جنایت را می‌ستودند» و در «سرپوش‌گذاشتن بر قتل‌های غیرقانونی و سایر جنایات» نقش داشتند.

پیش از این نیز روزنامه «سیدنی مورنینگ هرالد» گزارشی درباره اینکه نظامیان استرالیایی در افغانستان، غیرنظامیان و افراد زندانی را یا به ضرب گلوله می‌کشتند یا با چاقو گلوی‌ آن‌ها را می‌بریدند، منتشر کرد.

کلیدواژه