جدی 03, 1399 19:01 Asia/Kabul
  • تقسیم هیئت مذاکره با طالبان به دو گروه «ارگ» و «سپیدار»
    تقسیم هیئت مذاکره با طالبان به دو گروه «ارگ» و «سپیدار»

هیئت مذاکره کننده افغانستان در حالی تا ۱۳ روز دیگر برای ادامه مذاکره با طالبان باید به قطر بازگردد که هنوز نتیجه رایزنی‌های آن با مقامات دولت مشخص نیست و به نظر می‌رسد که اعضای آن به حامیان اشرف غنی و عبدالله تقسیم شده‌اند.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، مذاکرات تیم‌های مذاکره‌کننده افغانستان و طالبان که از 22 قوس به تعویق افتاده بود، قرار است بار دیگر در 16 جدی ماه آغاز شود اما به نظر می‌رسد اعضای تیم مذاکره کننده افغانستان به دو گروه طرفدار عبدالله و اشرف غنی تقسیم شده‌اند.

«سلام وطندار» نوشت: مذاکره‌کنندگانی که سمت دولتی دارند و یا از حلقه قدرت معرفی شده‌اند حامی اشرف غنی هستند و تلاش می‌کنند تا زمان انتقال محل مذاکرات از قطر به داخل افغانستان، دور دوم مذاکرات آغاز نشود اما حلقه حامی عبدالله تاکید دارند که هیچ چیزی نباید سبب تاخیر در آغاز مذاکرات شود.

این رسانه نوشت: درخواست انتقال محل مذاکرات به داخل کشور چون عملی نیست از سوی سپیدار تلاشی برای تخریب روند صلح تلقی شده است که این موضوع در روند صلح کاملا مخالف منافع ارگ است و فرجام آن در بهترین حالت تشکیل حکومت موقت و عزل اشرف غنی است.

این مطلب می‌افزاید: ارگ ریاست جمهوری افغانستان زیر فشار جامعه جهانی و با اجبار در روند گفت‌وگوها همراه شده است بنابراین از هر امکانی برای اخلال در روند مذاکرات تلاش می‌کند.

گفته می‌شود که ارگ ریاست جمهوری افغانستان امید دارد با آمدن جو بایدن سیاست آمریکا در قبال صلح افغانستان تغییر کند، از طرف دیگر، حامیان عبدالله که به تشکیل حکومت موقت و عزل اشرف غنی تمایل دارند، به برگزاری دور دوم گفت‌وگوها در زمان تعیین‌ شده اصرار دارند.

به نظر می‌رسد که دو دستگی در تیم مذاکره کننده افغانستان اگر تشدید شود، آینده این مذاکرات را با چالش‌هایی روبرو خواهد کرد.

پیش از این نیز «حفیظ منصور» عضو تیم مذاکره‌کننده افغانستان تصریح کرده بود که این تیم از شورای عالی مصالحه دستور می‌گیرد و اشرف غنی تنها می‌تواند به آن‌ها مشاوره بدهد.

کلیدواژه