جدی 05, 1399 11:14 Asia/Kabul
  • واکنش ها به اظهارات ملابرادر در خصوص سران طالبان در پاکستان 
    واکنش ها به اظهارات ملابرادر در خصوص سران طالبان در پاکستان 

اظهارات " عبدالغنی ملا برادر "معاون طالبان در خصوص سران این گروه در پاکستان بازتاب های گسترده ای درمحافل و شخصیت های آن کشور داشته است .

به گزارش خبرنگار رادیو دری ، عبدالغنی ملا برادر روز پنج شنبه در اظهاراتی  که ازطریق  ویدیومنتشر شد  فاش کرد که سران طالبان در پاکستان حضور دارند  و اعضای این گروه که در جنگ با نیروهای امنیتی افغانستان زخمی می شوند در بیمارستان های آن کشور درمان می شوند و این امر خشم مردم ، فعالان مدنی و مقامات افغانستان را برانگیخته است .

 وزارت امور خارجه افغانستان روز جمعه در بیانیه ای در واکنش به اظهارات  معاون طالبان مبنی براینکه  سران این گروه  در پاکستان مستقر هستند اعلام کرد حضور این گروه  حاکمیت ملی افغانستان را آشکارا نقض می‌کند و سبب تدوام بحران و بی‌ثباتی در منطقه و این کشور  شده است .

در این بیانیه ، کابل از اسلام‌آباد خواسته است که اجازه ندهد  قلمرو پاکستان از سوی طالبان که بر ادامه جنگ و خون‌ریزی اصرار دارند ، مورد استفاده قرار گیرد.

وزارت امور خارجه افغانستان  ‌بار دیگر بر تداوم همکاری‌های صادقانه با پاکستان و مبارزه واقعی با تروریسم و تهدیدات مشترک تأکید کرد . 

 معاون اول ریاست جمهوری افغانستان هم در واکنش به پخش سخنرانی رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطراز طریق ویدیو  گفت ۳۰ درصد بیمارستان های شهر کویته مملو  از زخمی‌های اعضای طالبان  و سران این گروه نیز در بیمارستان های شهر کراچی بستری می شوند .

امرالله صالح  افزود طالبان با رد  حملات تروریستی  و انفجارهای خونین در افغانستان  می خواهد  از چهره  زشت خود بکاهد  که این امر  امکان پذیر نیست. 

 سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان  نیز  گفت دولت اشرف غنی از تلاش های پاکستان برای برقراری صلح  در افغانستان استقبال می کند اما  ازمخفیگاه  گروه طالبان در خاک پاکستان بسیار نگران است .

گران هیواد تاکید کرد کابل خواهان برچیدن شدن  پایگاه گروه‌های تروریستی در خاک پاکستان  است  که امنیت و صلح افغانستان را تهدید می‌کند.»

در همین زمینه احمد سعیدی تحلیلگر مسائل سیاسی می گوید: «طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی در گذشته و اکنون در پاکستان حضور داشته و دارند و زخمی‌های این گروه‌ها دربیمارستان های پاکستان  مداوا می‌شوند اما اسلام آباد به دلیل فشارهای جامعه جهانی در گذشته مجبور بود که  حضور این گروه‌ها در خاک پاکستان را انکار کند.»

از سوی دیگر محمدعلی اخلاقی نماینده پارلمان افغانستان هم گفت  اینکه پاکستان از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند  شکی وجود ندارد و نشر این ویدیو همه چیز را ثابت کرد که تمام سران طالبان در خاک پاکستان حضور دارند و زخمی‌های این گروه دربیمارستان های پاکستان  درمان می‌شوند.»

پاکستان تاکنون در این زمینه واکنشی نشان داده است و بارها این موضوع را رد می کرد .

کلیدواژه