جدی 10, 1399 11:33 Asia/Kabul
  • منار جام غور در میراث‌ فرهنگی جهان اسلام ثبت شد
    منار جام غور در میراث‌ فرهنگی جهان اسلام ثبت شد

وزارت امور خارجه‌ افغانستان از ثبت منار جام ولایت غور در آثار میراث‌های فرهنگی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی جهان اسلام (آیسیسکو) خبر داد.

به گزارش رادیودری، وزارت خارجه افغانستان روز (سه‌شنبه، ۹ جدی) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که کمیته‌ی فرهنگی آیسیسکو در جریان سومین اجلاس فوق‌العاده‌ی خود با پیشنهاد دولت افغانستان مبنی بر ثبت منار جام در فهرست میراث‌های فرهنگی این سازمان موافقت کرده است.

به نقل از خبرنامه، این نشست در تاریخ ۱۰ دسامبر (۲۰ قوس) به‌صورت مجازی برگزار شده بود.

وزارت خارجه افغانستان همچنان گفته است که در این نشست کمیته‌ی فرهنگی آیسیسکو، پس از ارزیابی و مرور دوسیه‌های پیشنهادی کشورهای عضو این سازمان، ۲۲ اثر فرهنگی از کشورهای امارات متحده‌ی عربی، افغانستان، یمن، فلسطین، مراکش و عمان مورد قبول واقع شده است.

منار جام نخستین اثر فرهنگی افغانستان است که شامل فهرست میراث‌های فرهنگی جهان اسلام شده است.

وزارت خارجه افغانستان گفته است که ثبت این اثر فرهنگی افغانستان در فهرست میراث‌های فرهنگی آیسیسکو، دستاورد مهم در راستای تقویت وجه ملی، حفظ و مرمت آثار فرهنگی کشور در سطح بین‌المللی و تقویت پالیسی دولت در بخش‌های دیپلماسی فرهنگی است و از اهمیت فراوان برخوردار می‌باشد.

منار جام قبلا در سال ۲۰۰۲ میلادی شامل فهرست میراث‌های فرهنگی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) شده بود.

کلیدواژه