جدی 15, 1399 08:55 Asia/Kabul
  • نقش آمریکا در گسترش تولید مواد مخدر درافغانستان
    نقش آمریکا در گسترش تولید مواد مخدر درافغانستان

پاکستان، غرب از جمله امریکا را عامل اصلی گسترش تولید مواد مخدر در افغانستان دانست.

به گزارش رادیودری، وزیر کنترل و مبارزه با موادمخدر پاکستان همزمان  با سفر رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر نیروی انتظامی  ایران به اسلام اباد  گفت: از زمان حضور نظامی شکست خورده امریکا در افغانستان از سال 2001  تاکنون به بهانه مبارزه با قاچاق  موادمخدر نه تنها تولید این پدیده شوم  و خانمانسوز به چند برابر افزایش یافته بلکه دستکم  سه میلیون  نفر از مردم این کشور نیز  به اعتیاد روی اورده اند.

«اعجاز احمد شاه» که به تازگی مسوولیت وزارت کنترل و مبارزه با موادمخدر پاکستان را برعهده گرفته است، تلاش مشترک تهران  -اسلام‌آباد برای جلوگیری ازقاچاق مواد مخدر را خواستار شد.

وزیر کنترل و مبارزه با موادمخدر پاکستان همچنین  افزود: هیچ کشوری نمی تواند در موضوع کنترل مواد مخدر نتیجه صد درصدی کسب کند مگر اینکه هماهنگی بین همسایگان وجود داشته باشد و اگر این  هماهنگی  نباشد،  نمی توانیم موفق باشیم.

احمد شاه تصریح کرد، افغانستان اگر چه سعی در جلوگیری از کشت و تولید موادمخدر را دارد اما این موارد از افغانستان خارج و به اروپا و دیگر مناطق قاچاق می‌شود و به همین دلیل ایران و پاکستان با مبارزه بی‌امان علیه این پدیده، قربانیان اصلی جنگ با موادمخدر بشمار می روند.

افزایش تولید تریاک در افغانستان درشرایطی است که آمریکا ومتحدانش در 20 سال گذشته به بهانه مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در این کشور به افغانستان یورش بردند، اما از آن زمان تاکنون، ناامنی، تروریسم و تولید مواد مخدر در این کشور رشد چشمگیری داشته است.

کلیدواژه