جدی 15, 1399 09:47 Asia/Kabul
  • بایدن اگر نیروها را حفظ کند طالبان توافقنامه را لغو می‌کند
    بایدن اگر نیروها را حفظ کند طالبان توافقنامه را لغو می‌کند

کارشناس شبکه تحلیلگران افغانستان گفت که اگر دولت جو بایدن بخواهد شماری از نیروهای نظامی را در افغانستان حفظ کند، طالبان توافقنامه صلح با آمریکا را لغو خواهد کرد.

به گزارش رادیودری به نقل از تسنیم، «ابراهیم باهیس» عضو شبکه تحلیلگران افغانستان با اشاره به افزایش حملات در این کشور همزمان با جریان مذاکرات صلح اظهارداشت که طالبان بطور همزمان دو مسیر مذاکره و خشونت را دنبال می‌کند.

وی افزود: هدف طالبان رسیدن به قدرت و داشتن نوع خاصی از نظام دولتی است، دستیابی به این هدف از طریق مذاکره و یا جنگ هر کدام هزینه‌های خود را دارد که آن‌ها مایل به پرداخت آن هستند.

باهیس به «نیویورک تایمز» اظهارداشت که دولت افغانستان و طالبان منتظرند تا ببینند که آیا دولت جو بایدن به خروج نیروها براساس توافقنامه قطر ادامه می‌دهد و یا اینکه دوباره توافقنامه را مورد مذاکره قرار خواهد داد.

این کارشناس افغان تاکید کرد که حتی اگر دولت بایدن تصمیم بگیرد همانطور که برخی از قانونگذاران آمریکایی پیشنهاد می‌کنند شماری از نیروها را پس از ماه می سال 2021 در افغانستان را حفظ کند، «طالبان به صراحت اعلام کرده‌اند که این باعث می‌شود که کل توافقنامه لغو شود».

گفتنی است که براساس توافقنامه آمریکا و طالبان که 10 حوت سال 1398 در قطر به امضا رسید واشنگتن متعهد شده است که همه نیروهای خارجی مشروط بر مفاد تعیین شده در این توافقنامه باید تا ماه می سال 2021 خاک افغانستان را ترک کنند.

این در حالی است که «آنتونی بلینکن» گزینه بایدن برای تصدی وزارت خارجه آمریکا نیز اخیراً برخلاف توافقنامه قطر تاکید کرده بود که مایل است برای «جلوگیری از تجدید حیات تروریسم» و دفاع از «منافع و امنیت ملی آمریکا» شماری از نظامیان را در افغانستان حفظ کند.

تگ