جدی 16, 1399 16:49 Asia/Kabul
  • رایزنی خلیل زاد با مقامات افغان
    رایزنی خلیل زاد با مقامات افغان

«زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان پس از سفر به «راولپندی» و دیدار با ژنرال «قمر جاوید باجوه» رئیس ستاد ارتش پاکستان برای دیدار با مقامات و شخصیت‌های افغان به کابل آمد.

به گزارش رادیودری، درحالی که تیم مذاکره‌ کننده افغانستان به قطر رفته است، نماینده ویژه آمریکا پس از دیدار با مقامات ارتش پاکستان با ورود به کابل رایزنی‌ها با مقامات افغان را آغاز کرده است.

«عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در دیدار با خلیلزاد افزایش خشونت‌ها و قتل‌های هدفمند را غیرقابل پذیرش دانست و بر آتش‌بس‌ دائمی برای دستیابی به صلح پایدار تاکید کرد.

نماینده ویژه آمریکا نیز با تاکید بر حمایت واشنگتن از تلاش‌های صلح افزایش خشونت‌ها را غیرقابل قبول خواند و خواستار کاهش قابل ملاحظه خشونت‌ها شد.

پیش از این نیز وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که خلیلزاد «همسایگان افغانستان را به حمایت از پایان دادن به خشونت ایجاد هرچه زودتر یک توافق سیاسی تشویق می‌کند».

خلیلزاد در حالی دور تازه سفرهای منطقه‌ای خویش را آغاز کرده که تیم مذاکره‌ کننده افغانستان صبح امروز پس از یک وقفه 20 روزه برای از سرگیری مذاکرات با طالبان عازم قطر شد.

«نادر نادری» سخنگوی تیم افغانستان می‌گوید که آتش‌بس اولویت این تیم در مذاکرات است اما اظهارات اعضا در سه هفته گذشته حاکی از اختلافات عمیق در این تیم است.

براساس گزارش‌ها حامیان غنی خواستار ادغام طالبان در نظام کنونی افغانستان هستند اما حامیان عبدالله برای برقراری دولت موقت و برکناری اشرف غنی تلاش می‌کنند.

کلیدواژه