جدی 18, 1399 15:43 Asia/Kabul
  • استولتنبرگ: ناتو ماه آینده درباره خروج از افغانستان تصمیم می‌گیرد
    استولتنبرگ: ناتو ماه آینده درباره خروج از افغانستان تصمیم می‌گیرد

دبیرکل سازمان ناتو اعلام کرد که در نشست وزرای دفاع این سازمان که ماه آینده برگزار می‌شود درباره خروج نیروها از افغانستان تصمیم گرفته خواهد شد.

به گزارش رادیو دری، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان ناتو اظهار داشت که در نشست وزیران دفاع این سازمان که در ماه آینده برگزار می‌شود، درباره خروج و یا ادامه حضور نیروهای ناتو در افغانستان تصمیم خواهیم گرفت.

وی افزود که وزرای دفاع ناتو در فوریه سال جاری تصمیم خواهند گرفت که نظامیان آنها در افغانستان بمانند و یا از این کشور خارج شوند که البته تصمیم دشواری است.

استولتنبرگ اظهار داشت که ناتو از روند صلح و آغاز مذاکرات دولت افغانستان و طالبان حمایت می‌کند و تنها راه رسیدن به صلح پایدار نیز ادامه این مذاکرات است.

دبیرکل سازمان ناتو خاطرنشان کرد که سال جاری میلادی از نظر تصمیم‌گیری در مورد آینده حضور نظامی در افغانستان سال مهمی برای این سازمان است.

وی گفت: «ما باید در مورد حضور خود در افغانستان تصمیم بگیریم. در صورت خروج ناتو این خطر وجود دارد که افغانستان بار دیگر به پناه‌گاه امنی برای تروریست‌های بین‌المللی تبدیل شود و در صورت ادامه ماموریت خطر یک حضور طولانی مدت وجود خواهد داشت. چالش‌های بسیاری وجود دارد و تنها راه ادامه مذاکرات صلح است».

دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی تاکید کرد که "خروج ناهماهنگ یا زودهنگام نیروها هزینه گزافی خواهد داشت."

به گزارش بی.بی.سی سازمان ناتو در شرایط کنونی ماموریت آموزش و ارائه مشاوره به نیروهای امنیتی افغانستان را دارد اما این سازمان از سال 2003 تا 2014 ماموریت رزمی داشت و شمار نیروهایش در اوج آن به 130 هزار نفر می‌رسید.

حالا حدود 12 هزار نیروی ناتو در افغانستان باقی مانده که مسئولیت آن‌ها هم آموزش و حمایت از نیروهای افغان است.

بر اساس توافق آمریکا و طالبان در قطر، آمریکا در مدت 14 ماه (تا ماه می 2021) نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کند در صورتی که طالبان رابطه خود را با القاعده کاملا قطع کند و اجازه ندهد تا از خاک افغانستان علیه آمریکا و متحدانش استفاده شود.

کلیدواژه