جدی 18, 1399 16:27 Asia/Kabul
  • حمایت عطا محمد نوراز طرح  دولت موقت
    حمایت عطا محمد نوراز طرح دولت موقت

رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان بار دیگر اظهار داشت که از طرح دولت موقت در این کشور حمایت خواهد کرد زیرا این راهی در مقابل رفتار‌های دیکتاتور مآبانه است.

به گزارش رادیو دری، «عطامحمد نور» والی سابق بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان با انتقاد از دولت اشرف غنی گفت که اگر طرح دولت موقت وجود داشته باشد از آن حمایت خواهد کرد.

وی افزود که تقابل منافع با رئیس جمهوری افغانستان سبب شده است تا در شرایط کنونی به انتقال قدرت فکر کنند.

والی سابق بلخ اظهار داشت که ایجاد دولت موقت برای مقابله با کسانی که به عهد و پیمان خود وفادار نیستند و دیکتاتور مآبانه رفتار می‌کنند در نتیجه ضروری است.

عطامحمد نور همچنین با اشاره به حملات هدفمند اخیر در کابل تصریح کرد که این حملات هدفمند علیه خبرنگاران، فعالان مدنی، سیاسیون و مدافعان حقوق زن توسط گروه‌های خاص در دولت افغانستان برای تحت تاثیر قراردادن روند صلح است.

پیش از این نیز برخی از چهره‌های سیاسی از جمله گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی در افغانستان نیز خواستار دولت موقت شده بود.

به گزارش خامه، هرچند تاکنون طالبان به طور رسمی خواسته دولت موقت را مطرح نکرده است اما مقامات این گروه همواره به برپایی یک نظام اسلامی در افغانستان تاکید کرده‌اند.

«سرور دانش» معاون دوم رئیس جمهور افغانستان پیش از این در مراسم گرامیداشت از هفدهمین سالروز تصویب قانون اساسی این کشور تاکید کرد: قانون اساسی نباید قربانی صلح شود. صلح نباید بنیه و ساختار اصلی و مشروعیت قانون اساسی را متلاشی کند.

وی افزود: «طرح دولت موقت به معنی گسست و فروپاشی قانون اساسی است و لغو این قانون را در پی دارد؛ ایجاد دولت موقت به معنی جابجایی اشخاص نیست، بلکه به این معنا است که تمامی نظام و قوای دولت کنار گذاشته شود و روند دولت‌سازی و نظام‌سازی از نو آغاز گردد».

کلیدواژه