جدی 19, 1399 17:02 Asia/Kabul
  • حفظ جان غیرنظامیان باید اولویت دولت و طالبان باشد
    حفظ جان غیرنظامیان باید اولویت دولت و طالبان باشد

کمیسیون حقوق بشر افغانستان حمله هوایی به هلمند را جنایت‌بار خواند و گفت: جنگ نه راه حل است و نه با هیچ توجیهی پذیرفتنی و مشروع نیست و جز به قربانی‌شدن بیشتر بی‌گناهان و ویرانی کشور و نقض بیشتر حقوق ‌بشر نمی‌انجامد.

به گزارش رادیودری، این کمیسیون با تایید کشته شدن غیرنظامیان در حمله هوایی به جنوب افغانستان تاکید کرد که حفظ جان غیرنظامیان باید هدف نخست دولت و طالبان باشد.
کمیسیون حقوق بشر افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که براساس تحقیقات این نهاد در حمله اخیر هوایی نیروهای افغان به شهر «لشکرگاه» در ولایت «هلمند» 5 غیرنظامی (شامل 3 کودک) کشته و 5 تن دیگر (شامل 4 زن) نیز زخمی شدند.

بیانیه می‌افزاید: حفظ جان غیرنظامیان باید هدف نخست طرف‌های درگیر باشد و آسیب‌رساندن به آن‌ها هرگز پذیرفتنی نیست.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان با تاکید بر لزوم تامین آتش‌بس فوری نیز گفت: از دولت خواستار تحقیق درباره این رویداد و تأمین عدالت برای قربانیان هستیم و از دو طرف جنگ می‌خواهیم تا تدابیری را برای جلوگیری از تکرار چنین رویدادهایی اتخاذ کنند.

دو ماه پیش نیز در نتیجه یک حمله هوایی به یک مدرسه دینی در ولایت تخار در شمال افغانستان دستکم 9 غیرنظامی کشته شدند و تایید تلفات غیرنظامیان در تخار توسط سخنگوی والی سبب شد تا اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان وی را برکنار کند.

ریاست جمهوری افغانستان در هفته‌های اخیر با صدور فرمانی پست‌های سخنگویان ولایات را لغو کرد و شخص والی را مسئول اطلاع‌رسانی به مردم دانست.

کلیدواژه