جدی 24, 1399 11:33 Asia/Kabul
  • طرح دولت موقت پیشنهاد خلیل زاد به رهبران سیاسی افغانستان
    طرح دولت موقت پیشنهاد خلیل زاد به رهبران سیاسی افغانستان

«زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در دیدارهای اخیر با رهبران و شخصیت‌های سیاسی در کابل سه طرح از جمله طرح ایجاد دولت موقت را مطرح کرده است.

به گزارش رادیودری، رئیس شورای صلح و نجات افغانستان گفت که نماینده ویژه آمریکا در سفر اخیرش به کابل برای صلح با طالبان طرح دولت موقت را با رهبران سیاسی افغانستان مطرح کرده است.

«گل رحمان قاضی» رئیس شورای صلح و نجات افغانستان افزود که «طرح نخست ادامه دولت کنونی و شامل شدن طالبان در آن است، طرح دوم شامل شدن دولت در ساختار حکومتی طالبان می‌باشد و طرح سوم نیز مسئله ایجاد دولت موقت و فراگیر بوده است».

به گزارش «طلوع نیوز»، قاضی گفت که دو طرح نخست برای افغانستان و جامعه جهانی قابل قبول نیست و سیاسیون در دیدار با خلیلزاد طرح ایجاد دولت موقت را برای پایان دادن به جنگ گزینه مناسبی دانستند.

این در حالی است که حمایت‌ها از ایجاد دولت موقت بین مخالفان سیاسی اشرف غنی افزایش یافته است اما با این حال طالبان تصریح می‌کند که در دور نخست مذاکرات بین‌الافغانی مسئله ایجاد دولت موقت نه توسط این گروه و نه تیم مذاکره‌کننده افغانستان مطرح نشده است.

دولت افغانستان نیز ابراز مخالفت شدید با طرح دولت موقت می‌گوید که این اقدام به معنی گسست و فروپاشی قانون اساسی و آغاز روند دولت‌سازی و نظام‌سازی از نو است.

گفتنی است که خلیلزاد هفته پیش به کابل آمد و بطور رسمی با عبدالله عبدالله، عبدالرب رسول سیاف، حامد کرزی، حنیف اتمر و حمد الله محب دیدار کرد اما غنی از دیدار با وی خودداری کرد.

کلیدواژه