جدی 25, 1399 15:10 Asia/Kabul
  • احتمال جایگزینی نظامیان آمریکایی با سربازان اجیر شده در افغانستان
    احتمال جایگزینی نظامیان آمریکایی با سربازان اجیر شده در افغانستان

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان گفت که دولت بایدن ممکن است نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان را با سربازان اجیر شده جایگزین کند.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، «ضمیر کابلوف» مدیر بخش دوم آسیایی وزارت خارجه روسیه و نماینده ویژه پوتین برای افغانستان گفت که دولت بایدن احتمالاً تغییرات عمده‌ای درباره  تصمیم دولت ترامپ پیرامون خروج نیروها از افغانستان صورت نخواهد داد.

کابلوف درباره تاثیرات دولت جدید آمریکا بر افغانستان گفت: تغییر دولت آمریکا احتمالاً تاثیری در روند حل و فصل مسالمت‌آمیز اوضاع افغانستان دارد، احتمال ایجاد تعدیلات توسط دولت بایدن درباره تصمیم دولت قبلی برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را رد نمی‌کنیم اما بعید است تغییرات عمده باشد.

نماینده ویژه پوتین همچنین افزود که دولت جدید آمریکا ممکن است تنها برخی از پارامترهای مربوط به خروج نیروها از افغانستان را تعدیل کند.

به گزارش «اسپوتنیک»، کابلوف تصریح کرد: دیگر گزینه‌ها نیز ممکن است، برای مثال جایگزینی نیروهای مسلح متعارف با شرکت‌های نظامی خصوصی باشد، که این اقدام به نظر ما اشتباه خواهد بود.

گفتنی است که «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا پیش از انتخابات ریاست جمهوری با رد خروج کامل از افغانستان به «استارز اند استرایپس» گفته بود که در صورت پیروزی در انتخابات 1500 تا 2000 نظامی را در این کشور حفظ خواهد کرد.

طرح اعزام سربازان اجیر شده در اوایل دولت ترامپ نیز مطرح شده بود و «اریک پرنس» بنیانگذار و رئیس سابق شرکت امنیتی «بلک واتر» بارها در این باره با مقامات کاخ سفید دیدار کرد اما این در طرح در نهایت مورد پذیرش ترامپ قرار نگرفت و رئیس جمهور آمریکا با اعزام چند هزار نظامی بیشتر به افغانستان مرداد سال 96 از استراتژی جنگی خویش برای افغانستان رونمایی کرد.

تگ