جدی 25, 1399 16:04 Asia/Kabul
  • رویترز: مذاکرات طالبان و دولت افغانستان در تعلیق است
    رویترز: مذاکرات طالبان و دولت افغانستان در تعلیق است

درحالیکه تیم‌های مذاکره‌کننده افغانستان و طالبان ابتدای هفته پس از توقف یک ماهه مذاکرات را از سرگرفتند، رسانه‌ها از تعلیق مجدد مذاکرات دو طرف خبر می‌دهند.

به گزارش رادیو دری، مذاکرات تیم‌های مذاکره‌کننده افغانستان و طالبان که ابتدای هفته جاری پس از یک توقف یک ماهه از سرگرفته شده بود بار دیگر به حالت تعلیق درآمده است.

یک منبع دیپلماتیک در کابل به «رویترز» گفت که انتظارها از پیشرفت در مذاکرات بین دو طرف پیش از تحلیف بایدن در 20 ژانویه پایین است و تاکید نمود که دو طرف نمی‌خواهند پیش از این تاریخ هیچگونه تعهدی به طرف مقابل بسپارند.

این منبع افزود: آن‌ها می‌خواهند که روند تا آن زمان ادامه داشته باشد و بطور رسمی متوقف نشود زیرا این یکی از الزامات جامعه جهانی است؛ بنابراین روند بطور رسمی متوقف نشده اما راکد است.

«فریدون خوزون» سخنگوی شورای عالی مصالحه افغانستان نیز با تایید توقف دیدارهای تیم‌های مذاکره‌کننده گفت که دو طرف از 3 روز گذشته تاکنون با یکدیگر دیدار نکرده‌اند.

وی بدون ارائه جزئیات درباره این توقف گفت که تیم افغانستان برای توافق بر سر یک دستورکار واحد مشغول گفت‌وگوهای درون تیمی است.

گفتنی است که اسفند سال گذشته دولت ترامپ در توافق با طالبان متعهد شد که همه نیروهای خارجی به شرط تعهدات امنیتی طالبان خاک افغانستان را تا ماه می سال 2021 ترک کنند. دولت افغانستان تاکید دارد که طالبان به هیچ یک از تعهداتش در توافقنامه عمل نکرده اما موضع دولت بایدن درباره افغانستان هنوز مشخص نیست.

یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده طالبان که خواست نامش فاش نشود در این باره به رویترز گفت: ما منتظر دولت جدید آمریکا و سیاست‌های آن برای افغانستان هستیم تا ببینیم آیا آن‌ها به توافق صلح پایبند خواهند بود.

وی همچنین تصریح کرد: اگر آن‌ها وعده خویش برای خروج نیروها از افغانستان را عملی نکنند ما مجبور خواهیم بود که تصمیمات میدانی سختی بگیریم.

تگ