دلو 01, 1399 13:18 Asia/Kabul
  • بررسی توافقنامه آمریکا با طالبان، برنامه دولت جو بایدن
    بررسی توافقنامه آمریکا با طالبان، برنامه دولت جو بایدن

آنتونی بلینکن، نامزد پیشنهادی جو بایدن برای وزارت خارجه آمریکا گفته است که او توافق‌نامه امریکا– طالبان را بررسی خواهد کرد.

به گزارش رادیودری، بلینکن در جلسه تایید صلاحیت خویش در سنای آمریکا همچنین تاکید کرد که واشنگتن برای جلوگیری از "تجدید حیات تروریسم" در افغانستان باید شماری از نیروها را در این کشور حفظ کند.

این در حالی است که براساس توافقنامه دولت ترامپ با طالبان در 29 فوریه 2020 (10 حوت 1398) که حاوی ضمیمه‌های پنهان و محرمانه بود، متعهد شد تا مشروط به تعهدات امنیتی طالبان، همه نیروهای خارجی تا ماه می خاک افغانستان را ترک کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بلینکن افزود: «ما می‌خواهیم به جنگ‌های بی‌پایان پایان داده و نیروهایمان را به خانه بازگردانیم اما همچنین می‌خواهیم تا توانایی مقابله با هرگونه تجدید حیات تروریسم را حفظ کنیم، چیزی که در وهله اول ما را به آنجا آورد».

وی در پاسخ به پرسشی درباره توافقنامه قطر نیز گفت: ما باید به دقت آنچه مورد مذاکره قرار گرفته را بررسی کنیم که هنوز امکان آن را نداشته‌ام.

وزیر پیشنهادی بایدن برای وزارت خارجه آمریکا همچنین تصریح کرد که مذاکرات دولت افغانستان و طالبان بدون حفظ و دفاع از دستاوردهای 2 دهه اخیر در این کشور پایدار نخواهد بود.

گفتنی است که جو بایدن نیز پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با رد خروج کامل از افغانستان به «استارز اند استرایپس» گفته بود که در صورت پیروزی در انتخابات نوامبر 1500 تا 2000 نظامی را در این کشور حفظ خواهد کرد.

تگ