دلو 01, 1399 13:53 Asia/Kabul
  • رایزنی وزیر امور خارجه افغانستان با رئیس بانک توسعه اسلامی
    رایزنی وزیر امور خارجه افغانستان با رئیس بانک توسعه اسلامی

 «محمد حنیف اتمر» وزیر امور خارجه افغانستان در جریان دیدار  خود از عربستان سعودی با «بندر حجار» رئیس بانک توسعۀ اسلامی در شهر جده، دیدار و درباره فرصت های سرمایه گذاری در افغانستان گفتگو کرد.

به گزارش رادیودری، اتمر در این دیدار، کمک‌های چشمگیر مالی بانک توسعه اسلامی در راستای تامین مالی و راه اندازی پروژهای عمرانی متعدد در افغانستان، از جمله جاده دوشی – پلخمری، جاده اندخوی – آقینه، ساخت مدرسه دخترانه پوهنتون کابل و پروژۀ آبیاری ولسوالی پشتون زرغون را‌ مورد ستایش قرار داد.

وزیر امور خارجه یادآور شد که افغانستان با داشتن ذخایر آبی، منابع معدنی و موقعیت استراتژیک می‌تواند نقش سازنده‌ای در انتقال انرژی، مصونیت غذایی و ترانزیت کالا میان کشورهای جنوب آسیا، آسیای مرکزی، آسیای غربی و فراتر از آن ایفا کرده و بخشی از زنجیرۀ تدارکاتی و ارزشی منطقه را تشکیل دهد.

در این دیدار، ضمن تأکید بر گسترش روابط میان دولت افغانستان و بانک توسعۀ اسلامی و اشاره به تامین مالی پروژه دانشگاه بین‌المللی اسلامی افغانستان،  اتمر خواهان اعزام یک تیم فنی از سوی بانک توسعهٔ اسلامی به افغانستان شد تا این تیم ساحات و امکانات سرمایه‌گذاری در افغانستان را شناسایی نموده و چشم انداز روشنی را برای همکاری‌های اقتصادی در هماهنگی با این بانک در افغانستان ترسیم نماید.

بندر حجار از پیشنهاد وزیر امور خارجهٔ افغانستان در مورد ارسال هیأت فنی یادشده استقبال کرد.

رئیس بانک توسعه اسلامی خواهان انجام مطالعات دقیق امکان‌سنجی از سوی کابل شده، افزود که پس از ارایهٔ دقیق نیازمندی‌های این دانشگاه از سوی افغانستان، بانک توسعهٔ اسلامی در مشورت با کشورهای عضو، به پیشنهاد کابل در زمینهٔ فراهم‌آوری وجوه مالی پاسخ خواهد داد.

حجار از تعهد بانک توسعۀ اسلامی جهت کمک به افغانستان به آقای اتمر اطمینان داده تاکید کرد که ایجاد فضا و محیط مناسب برای سرمایه‌گذاری، یک اصل مهم و سازنده در رشد و توسعۀ اقتصادی کشورها بوده و این بانک قادر است تا از الگوها و تجارب دست‌داشتۀ خود، در راستای تطبیق پروژه‌ها، افغانستان را یاری رساند.

تگ