دلو 02, 1399 11:01 Asia/Kabul
  • در صورت عدم ارسال لایحه بودجه، طرح قبلی از سوی مجلس افغانستان تصویب می‌شود
    در صورت عدم ارسال لایحه بودجه، طرح قبلی از سوی مجلس افغانستان تصویب می‌شود

رئیس پارلمان افغانستان مدعی شد که بودجه سال مالی آینده این کشور توسط شورای امنیت ملی تهیه شد و وزارت مالیه در آن نقشی نداشته است.

به گزارش رادیودری، «میر رحمان رحمانی» رییس مجلس نمایندگان افغانستان می‌گوید که اگر دولت طرح بودجه ملی را به زودی به مجلس نفرستد، نمایندگان طرح قبلی را با درج پیشنهادات خود تصویب خواهند کرد.

رییس مجلس نمایندگان افغانستان در نشست روز چهارشنبه (1 دلو) مجلس بار دیگر درخصوص رد بودجه ملی گفت که انتظار داریم حکومت طرح جدید بودجه را با در نظر داشتن پیشنهادات اصلاحی مجلس دوباره معرفی کند تا تصویب شود.

رحمانی افزود: در صورتی‌که حکومت اراده‌ای برای فرستادن طرح جدید بودجه نداشته باشد؛ مجلس راجع به آغاز رخصتی‌های زمستانی تصمیم خواهد گرفت و یا هم با اصلاح طرح گذشته با حفظ سقف بودجه، تعدیلات لازم را در چارچوب پیشنهادات مجلس وارد نموده و تصمیم خواهد کرد که تمام مسوولیت اجرایی آن متوجه حکومت خواهد شد.

رییس مجلس افغانستان تاکید کرد که وزارت مالیه در ترتیب طرح بودجه امسال هیچ نقشی ندارد و این طرح بودجه توسط شورای امنیت و اداره امور ریاست جمهوری تنظیم و ترتیب می‌شود.

به گفته وی، پیش از این مسوولان وزارت مالیه در جلسات کمیسیون مالی و بودجه می آمدند و تعدیلات نمایندگان را می شنیدند؛ اما امسال برعکس افرادی از اداره امور و شورای امنیت یا به مجلس می‌آید و یا هم به نمایندگان تلفن می‌زنند که به طرح بودجه رای مثبت دهند.

گفتنی است که مجلس نمایندگان افغانستان هفته پیش طرح بودجه ملی 1400 برای دومین بار به دلیل عدم توازن و عدم درج پروژه‌های پیشنهادی نمایندگان در سند بودجه، از سوی مجلس رد شد.

تگ