دلو 02, 1399 18:11 Asia/Kabul
  • سنای افغانستان و تاکید بر بازنگری توافقنامه آمریکا و طالبان
    سنای افغانستان و تاکید بر بازنگری توافقنامه آمریکا و طالبان

نمایندگان سنای افغانستان با اشاره به روی کار آمدن دولت جدید آمریکا تاکید کردند که بایدن ضمن عملی شدن تعهدات آمریکا به افغانستان درباره توافقنامه قطر با طالبان بازنگری کند.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، نمایندگان سنای افغانستان در واکنش به روی کار آمدن دولت جدید آمریکا خواستار بازنگری سیاست واشنگتن در قبال کشورشان شدند.

«انارکلی هنریار» نماینده سنای افغانستان اظهار داشت که متن توافقنامه آمریکا با طالبان نقض شده است و نیاز به بازنگری دارد.

«گل احمد اعظمی» عضو دیگر سنای این کشور نیز گفت که برای پایان جنگ باید ضمانت و نظارت بین‌المللی وجود داشته باشد زیرا مشکل افغانستان ابعاد داخلی و بین‌المللی دارد.

«فرهاد ابرار» کارشناس مسائل سیاسی نیز به اسپوتنیک گفته است که با توجه به افزایش حملات طالبان، امکان بازنگری توافقنامه این گروه با آمریکا دور از امکان نیست و سنای افغانستان نیز در این باره تلاش می‌کند البته سیاست بایدن هنوز مشخص نیست.

از سوی دیگر، «فضل هادی مسلمیار» رئیس سنای افغانستان نیز اظهارداشت که از دولت جدید آمریکا توقع داریم تا بر اساس پیمان استراتژیک با کابل عمل کند.

«آنتونی بلینکن» وزیر پیشنهادی جو بایدن برای وزارت خارجه آمریکا گفت که توافقنامه دولت ترامپ با طالبان را مورد بررسی قرار خواهد داد.

بلینکن در جلسه تایید صلاحیت خویش در سنای آمریکا همچنین تاکید کرد که واشنگتن برای جلوگیری از "تجدید حیات تروریسم" در افغانستان باید شماری از نیروها را در این کشور حفظ کند.این در حالی است که براساس توافقنامه دولت ترامپ با طالبان در 29 فوریه 2020 (10 حوت 1398) که حاوی ضمیمه‌های پنهان و محرمانه بود متعهد شد تا مشروط به تعهدات امنیتی طالبان، همه نیروهای خارجی تا ماه می خاک افغانستان را ترک کنند.

طالبان همچنین گفته است که در صورت عدم خروج نیروهای خارجی، حملات را از سر خواهد گرفت.

تگ