دلو 03, 1399 12:26 Asia/Kabul
  • افزایش دیدارهای دیپلماتیک طالبان در ادامه توقف مذاکرات با دولت افغانستان
    افزایش دیدارهای دیپلماتیک طالبان در ادامه توقف مذاکرات با دولت افغانستان

درحالیکه در ۱۰ روز اخیر طالبان و تیم افغانستان دیداری نداشته‌اند، دیدارهای دیپلماتیک این گروه با سفرا و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی افزایش یافته است.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، «زو ژیان» سفیر چین در قطر و «ملا عبدالغنی برادر» معاون سیاسی رهبر طالبان در دیدار با یکدیگر درباره روند مذاکرات بین‌الافغانی و مسایل مربوط به اجرای کامل توافقنامه دوحه گفت‌وگو کردند.

«محمد نعیم» سخنگوی تیم مذاکره‌کننده طالبان گفت که در این دیدار سفیر چین بر حمایت کامل کشورش از روند مذاکرات صلح افغانستان تاکید کرد و در رابطه با برقراری صلح و ثبات در افغانستان ابراز امیدواری نمود.

براساس بیانیه منتشر شده توسط طالبان، سفیر چین همچنین تاکید کرد که ثبات در افغانستان موجب افزایش روابط افغانستان و چین و توسعه بیشتر و افزایش پروژه‌های اقتصادی می‌شود.

در این دیدار معاون سیاسی طالبان نیز از سفیر چین درخواست کرد تا در مهار ویروس کرونا و دریافت واکسن به افغانستان کمک کند.

طالبان درحالی در روزهای اخیر با نمایندگان سازمان جهانی بهداشت، یونیسف و نماینده ویژه آلمان برای افغانستان دیدار کرده‌اند که گروه‌های کاری این گروه و تیم مذاکره‌کننده افغانستان در 10 روز گذشته برای توافق بر سر دستورکار مذاکرات هیچ دیداری نداشته‌اند.

دور دوم مذاکرات صلح افغانستان 14 روز پیش در قطر آغاز شد و در 4 روز نخست 3 نشست برای توافق بر سر دستورکار مذاکرات برگزار شد اما این دیدارها نتیجه‌ای نداشت.

کارشناسان بر این باورند که تیم افغانستان و طالبان منتظر مشخص شدن سیاست دولت جدید آمریکا در قبال افغانستان هستند و پیش از آن تمایلی برای سپردن تعهدات به یکدیگر ندارند.

تگ