دلو 03, 1399 14:31 Asia/Kabul
  • اتمر: در روند صلح تلاش می‌کنیم طالبان از گروه‌های تندرو جدا شود
    اتمر: در روند صلح تلاش می‌کنیم طالبان از گروه‌های تندرو جدا شود

وزیر خارجه افغانستان گفت که این کشور در روند صلح تلاش می‌کند تا طالبان را از سایر گروه‌های تندرو خارجی جدا کرده و اعضای آن را به زندگی صلح‌آمیز برگرداند.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، «حنیف اتمر» وزیر خارجه افغانستان در دیدار با «محمد بن عبدالکریم العیسی» رئیس سازمان «رابطه العالم اسلامی» درباره نقش علمای دینی برای پایان دادن به جنگ و تامین صلح در افغانستان، روند صلح با طالبان و نیز مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم گفت‌وگو کرد.

اتمر تاکید کرد که دولت افغانستان می‌خواهد از طریق روند صلح، طالبان را از سایر گروه‌های تندرو خارجی در منطقه جدا کرده و به زندگی صلح‌آمیز و سیاسی بازگرداند.

العیسی نیز اعلام کرد که در آینده نزدیک، سازمان «رابطه العالم اسلامی» عالمان و مفتیان با نفوذ در جهان اسلام را در یک همایش بزرگ گردهم خواهد آورد تا از نظر دینی راه‌حلی را برای پایان بحران افغانستان جستجو کنند.

وی افزود که نتیجه این کنفرانس تاریخی و سرنوشت‌ساز خواهد بود و تصریح نمود که از طالبان نیز دعوت خواهد شد تا در این همایش شرکت کنند.

«عبدالحفیظ منصور» عضو تیم مذاکره‌کننده افغانستان اخیراً گفته بود که این تیم پیش از مذاکره درباره دیگر موضوعات با طالبان، درباره مشروعیت جنگ جاری با این گروه مذاکره خواهد کرد.

وی تاکید نمود: پیش از هر چیز دیگری باید ابتدا موضوع جنگ و صلح براساس دین روشن شود و تا زمانی که این موضوع مشخص نشود مذاکرات صلح به نتیجه نخواهند رسید.

گفتنی است که دولت افغانستان در سال‌های اخیر نیز بارها تلاش کرده تا با برگزاری نشست علمای دینی جنگ طالبان در افغانستان را از نگاه دینی و مشروعیت به چالش بکشد.

تگ