دلو 04, 1399 18:12 Asia/Kabul
  • عبدالله: طالبان بر ادامه جنگ در افغانستان اصرار دارد
    عبدالله: طالبان بر ادامه جنگ در افغانستان اصرار دارد

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفت: مردم توقع داشتند تا دولت افغانستان و گروه طالبان در ابتدای آغاز مذاکرات بر روی کاهش خشونت‌ها به توافق برسند، اما به‌دلیل اصرار این گروه بر ادامه جنگ تاکنون این موافقت صورت نگرفته است.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری فارس، همزمان با جریان مذاکرات صلح میان هیأت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان در قطر، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان تاکید کرد که برای برقراری صلح، باید آتش‌بس شود.

عبدالله که امروز (شنبه، ۴ دلو) هنگام افتتاح کمیسیون جوانان شورای عالی مصالحه‌ ملی در کابل سخنرانی می‌کرد، گفت: «وقتی که می‌خواهیم به صلح برسیم، باید طرح کاهش خشونت‌ها به‌شکل کامل صورت بگیرد و به آتش‌بس برسیم.»

وی اما افزود که هم‌اکنون سطح خشونت‌ها در افغانستان به‌صورت «غیرقابل‌قبول» بالاست.

از سویی دیگر نیز، رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان گفت که مردم این کشور توقع داشتند تا دولت افغانستان و گروه طالبان در ابتدای آغاز مذاکرات بر روی کاهش خشونت‌ها به توافق برسند، اما به‌دلیل اصرار این گروه بر ادامه جنگ تاکنون این موافقت صورت نگرفته است.

به گفته او، کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس سبب می‌شود تا مردم از آینده و سرنوشت خود مطمئن‌تر شوند و از روند صلح نیز حمایت کنند.

عبدالله عبدالله تأکید کرد که تلاش‌ها برای توافق روی کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس با گروه طالبان جریان دارد.

عبدالله این گفته‌ها را در حالی مطرح می‌کند که دور دوم مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان  در تاریخ ۱۷ جدی در شهر دوحه، پایتخت قطر آغاز شد. دور نخست آن نیز در ۲۲ سنبله سال جاری در دوحه گشایش یافت و در تاریخ  ۲۲ قوس برای ۲۰ روز متوقف شد.

در دور نخست این مذاکرات که حدود سه ماه به‌طول انجامید، هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان روی دستورالعمل مذاکرات به توافق رسیدند.

انتظار می‌رفت که با آغاز این مذاکرات سطح خشونت‌ها کاهش یابد، اما برعکس خشونت‌ها به صورت نگران‌کننده افزایش یافته است.

تگ