دلو 05, 1399 12:15 Asia/Kabul
  • تاکید اشرف غنی بر ادامه جلسات امنیتی شش و نیم
    تاکید اشرف غنی بر ادامه جلسات امنیتی شش و نیم

رییس جمهوری افغانستان گفت جلسات شش و نیم که به منظور بررسی وضعیت امنیتی کابل به ریاست امرالله صالح برگزار می‌شود هرگز متوقف نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، امرالله صالح؛ معاون اول رییس جمهوری در گزارش خود به از نقل اشرف غنی نوشته است، جلسه شش‌ونیم امروز (یک شنبه، ۵ دلو) با حضور اشرف‌غنی برگزار شد.

اشرف‌غنی گفته‌است: «از دید استراتژیک دستاوردها و روش جلسات شش‌ونیم باید غیر قابل برگشت باشد، یعنی باید روش نهادینه‌شدن آن و ایجاد لایه‌های محافظتی برای بقای آن ایجاد گردد.»

او افزوده که جلسات شش‌ونیم هیچگاه متوقف نخواهد شد و اگر «روزی امرالله صالح از آن شانه خالی کرد من خودم (اشرف‌غنی) آن را ادامه خواهم داد».

رییس جمهوری افغانستان تصریح کرد: «طی یک امریه خاص به‌زودی تدویر جلسات شش و نیم را برای تمام ولایات شامل میثاق امنیتی و در مرحله بعدی به تمام ادارات افغانستان الزامی می‌سازم.»

اشرف‌ غنی در عین حال گفته‌است که جلسات شش‌ونیم توانسته در چارچوب قانون، ترس مشروع را در صف قانون‌شکن‌ها ایجاد کند.

حدود سه ماه قبل به دنبال افزایش ناامنی در کابل، امرالله صالح، مسئولیت تامین امنیت پایتخت را به عهده گرفت.

به دستور او فهرست بلندی از مجرمین تحت پیگرد منتشر و عکس‌های آنان در شهر کابل نصب شد.

به گفته خود آقای صالح در این مدت جرایم جنایی کاهش یافته؛ اما ناامنی و ترورهای هدفمند به شدت افزایش پیدا کرده‌‌است.

با تداوم ناامنی‌ها، عملکرد صالح به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و ساکنان کابل، جلسه شش‌ونیم را بی‌نتیجه ارزیابی کردند.در پی این انتقادها، آقای صالح، روند ارائه گزارش از جلسات و تصمیمات «شش‌ونیم» در فیسبوک را متوقف کرد.

کلیدواژه