دلو 06, 1399 17:35 Asia/Kabul
  • راه اندازی نخستین قطار مسافری افغانستان به مقصد ایران
    راه اندازی نخستین قطار مسافری افغانستان به مقصد ایران

رئیس اداره خط آهن افغانستان گفت که اولین قطار مسافربری این کشور طی سال آینده به مقصد ایران راه اندازی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری به نقل از فارس ،«محمد یما شمس» رئیس اداره خط آهن افغانستان در پنجمین روز برنامۀ «حسابدهی حکومت به ملت»، از افزایش ١،٨درصدی درآمد این اداره در سال مالى گذشته خبر داد و گفت که به زودى اولین قطار مسافربری در این کشور، به فعالیت آغاز مى کند.

رئیس اداره خط آهن افغانستان آغاز فعالیت قطار آهن مسافربرى در سال مالى ١٤٠٠ هجرى شمسى را، از عمده ترین برنامه ­هاى این اداره عنوان کرد.

وى گفت: «اولین قطار مسافربری که روزانه ظرفیت ۱۱۰۰ تن برای رفت و ۱۳۰۰ تن برای بازگشت به کشور ایران را دارد، قرارداد آن نهایی شده و در اولین فرصت فعالیت آن آغاز خواهد شد.»

شمس، احداث خطوط ریلی جهت حمل ونقل داخلی و بین المللی به منظور تقویت اقتصاد پایدار، جلب هماهنگی و مشارکت نهادهای دولتی وسازمان های بین المللی درعرصه خدمات خط آهن، پیشبرد تمام امورساختمانی، بهره برداری، حفظ ومراقبت شبکۀ خط آهن، طرح ساختار تشکیلاتی اداره خط آهن و توسعه معیارهای خط آن را، از برنامه های اداره خط آهن افغانستان در سال مالى ۱۴۰۰ عنوان کرد.

این در حالی است که خط آهن ایران و افغانستان به تازگی توسط روسای جمهور ایران و افغانستان افتتاح شده و راه آهن دو کشور را به یگدیکر وصل کرده است. 

تگ