دلو 07, 1399 13:06 Asia/Kabul
  • امرالله صالح: پول از پاکستان وارد افغانستان می‌شود و سپس به خارج انتقال می‌یابد
    امرالله صالح: پول از پاکستان وارد افغانستان می‌شود و سپس به خارج انتقال می‌یابد

معاون اول رئیس جمهور افغانستان ضمن رد گزارش اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان اظهار داشت که پول از پاکستان وارد این کشور می‌شود و سپس به خارج انتقال می‌یابد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری به نقل از تسنیم، «امرالله صالح» معاون اول رئیس جمهور افغانستان در فیسبوکش نوشت که گزارش‌ها درباره قاچاق پول از فرودگاه بین‌المللی کابل نادرست است اما پول به‌صورت «سرسام آور» از مرزهای ضعیف این کشور کشور همچنان قاچاق می‌شود.

وی نوشته است: پولی که از داخل افغانستان به بیرون قاچاق می‌شود، بخش قابل توجه آن از پاکستان وارد می‌شود و سپس به خارج از افغانستان انتقال می‌یابد.

صالح ادامه داد که خروج پول از گذرگاه‌های رسمی و غیررسمی واقعیت تلخی است که دولت تا کنون نتوانسته آن‌ را کنترل کند.

معاون اول اشرف غنی گفت که دولت افغانستان به دلیل قانون ضد پولشویی تاکنون به درخواست صرافان این کشور مبنی بر قانونی شدن خروج پول پاسخ منفی داده است.

اداره بازرسی آمریکا در امور بازسازی افغانستان موسوم به «سیگار» یکشنبه شب در گزارشی اعلام کرد که پول‌های غیرقانونی از فرودگاه بین‌المللی کابل قاچاق می‌شود.

«گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان نیز جمعه گذشته مدعی شد که هواپیماهای ناشناس در فرودگاه بین‌المللی کابل نشست و برخاست می‌کنند و این هواپیماها در قاچاق «محموله‌های طلا و پول» دست دارند.

وی اظهار داشت که امنیت این هواپیماها توسط نیروهای ویژه تامین می‌شود و در هنگام بارگیری نیز از نیروهای امنیتی فرودگاه کابل خواسته می‌شود تا منطقه را ترک کنند.

حکمتیار همچنین از پارلمان افغانستان خواست تا این موضوع را بررسی کند که چرا این هواپیماها مورد بازرسی قرار نمی‌گیرند تا از قاچاق طلا و پول و دیگر موارد جلوگیری شود.

کلیدواژه