دلو 08, 1399 12:51 Asia/Kabul
  • کشته و زخمی‌شدن 8500 غیرنظامی افغان در سال گذشته میلادی
    کشته و زخمی‌شدن 8500 غیرنظامی افغان در سال گذشته میلادی

کمیسیون حقوق بشر افغانستان از تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ میلادی خبرداد.

به گزارش خبرنگار رادیودری، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، امروز (چهارشنبه، ۸ دلو) در گزارش سالانه خود اعلام کرده که در سال گذشته میلادی، 2958 غیر نظامی جان باخته و 5542 غیر نظامی دیگر زخمی شده‌اند.

این کمیسیون می‌گوید که سال 2020میلادی، مثل سال‌های پیش، استفاده بی‌رویه از ماین‌های مقناطیسی و کنار جاده‌ای، ترور‌‌ هدفمند، حملات راکتی و انتحاری، جنگ زمینی و حمله هوایی سبب تلفات جانی و خسارات مالی هنگفت برای غیر نظامیان شده‌‌است. 

کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گوید که گاه‌ سرگلوله‌ها و در کل مواد منفجرناشده هم از غیرنظامیان، به‌ویژه کودکان، قربانی گرفته است.

این کمیسیون با ابراز نگرانی شدید از افزایش تلفات ملکی جنگ، از طرف‌های جنگ خواست  به اصول و قواعد اساسی حقوق بین‌الملل ‌بشردوستانه احترام بگزارند و در برابر اعمال خود‌ پاسخ‌گو باشند.

کمیسیون  حقوق بشر افغانستان تصریح کرده که طالبان ، داعش ، دولت افغانستان و نیروهای بین المللی عاملان تلفات غیرنظامیان درسال گذشته بودند.

 همچنین این کمیسیون اعلام کرد شمار تلفات ناشی از ترورهای هدفمند در سال 2020 در مقایسه با سال قبل آن حدود سه برابر افزایش یافته، به طوری که در این حملات هزار و 78 نفر کشته و هزار و 172 نفر دیگر زخمی شدند.

براساس این گزارش، درسال گذشته میلادی هشتاد و یک مورد خشونت علیه اصحاب رسانه درافغانستان به وقوع پیوست که براثر آن یازده خبرنگار کشته و هفده خبرنگار دیگر زخمی شدند.

این درحالی است که با امضای توافقنامه  صلح آمریکا با طالبان درماه حوت سال گذشته ، جنگ و درگیری این گروه با نظامیان افغان تشدید شده و از سوی دیگر طالبان به پذیرش آتش بس یا کاهش خشونت حاضر نشده که همگی این ها نشات گرفته از سیاستهای شکست خورده و مداخله جویانه آمریکا است.

تگ