دلو 08, 1399 18:50 Asia/Kabul
  • حمایت طالبان از روند واکسیناسیون کرونا در افغانستان
    حمایت طالبان از روند واکسیناسیون کرونا در افغانستان

طالبان حمایت خود را برای واکسیناسیون ویروس کرونا در افغانستان در حالی اعلام کرده که کابل از برنامه کوواکس سازمان بهداشت جهانی ۱۱۲ میلیون دلار تعهد دریافت کرده است.

به گزارش خبرنگار رادیو دری به نقل از خبرگزاری رویترز، روند ایمن سازی در بحبوحه خشونت‌های بی امان در افغانستان و با وجود روند در جریان مذاکرات صلح در سپتامبر گذشته میلادی قرار است انجام شود.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان به رویترز گفته که این گروه روند واکسیناسیون را که از طریق مراکز بهداشت در سراسر افغانستان انجام می‌شود، حمایت و تسهیل می‌کند.

مقام‌های کابل بر این باورند که شبه نظامیان طالبان گروه‌های واکسیناسیون را به این دلیل هدف قرار نمی‌دهند چون نمی‌توانند منزل به منزل دنبالشان بروند.

یکی از مقام‌های صحت عامه افغانستان با اعلام تامین مالی برای این واکسیناسیون گفت، این برنامه ۲۰ درصد از جمعیت ۳۸ میلیونی افغانستان را پوشش می‌دهد.

برنامه کوواکس یک طرح جهانی برای واکسیناسیون مردم در برابر کرونا در کشورهای فقیر و با درآمد متوسط است و هدفش ارسال دست کم دو میلیارد دوز از واکسن تا پایان سال جاری میلادی به منظور پوشش ۲۰ درصد از اکثریت جمعیت در معرض خطر در ۹۱ کشور با درآمد متوسط و فقیر است.

وحید مجروح، معاون وزیر صحت عامه افغانستان به خبرنگاران گفت شش ماه طول می‌کشد تا واکسن را دریافت کنیم اما مقام‌ها در حال رایزنی برای دریافت زودتر این واکسن‌ها هستند.

افغانستان ۵۴ هزار و ۸۵۴ مورد ابتلا و ۲۳۹۰ مورد مرگ ثبت کرده اما کارشناسان می‌گویند موارد به دلیل دسترسی پایین و محدود تست کرونا و تسهیلات پزشکی و درمانی در این کشور جنگ زده بسیار کمتر از حد انتظار است.

دکتر غلام دستگیر نظری، رئیس برنامه توسعه ایمن سازی در وزارت صحت عامه افغانستان گفت: در کنار کوواکس، افغانستان تعهد دریافت ۵۰۰ هزار دوز از کمپانی آسترازنکای هند را نیز دریافت کرده است.

وی ادامه داد: برند شرکت آسترازنکای هند به زودی وارد افغانستان می‌شود.

معصومه جعفری، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان نیز گفت: بانک جهانی و بانک توسعه آسیا نیز گفته‌اند که برای ۲۰ درصد دیگر جمعیت تا پایان سال ۲۰۲۲ تامین مالی برای خرید واکسن انجام می‌دهند.

تگ