دلو 12, 1399 12:13 Asia/Kabul
  • آمادگی ایران برای کمک به بازسازی آرامگاه ابوریحان بیرونی در افغانستان
    آمادگی ایران برای کمک به بازسازی آرامگاه ابوریحان بیرونی در افغانستان

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران آمادگی این وزارتخانه را برای کمک به بازسازی اصولی مقبره ابوریحان بیرونی در افغانستان اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری،به نقل از ایرنا «علی‌اصغر مونسان» وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران از «محمدحسن طالبیان» معاون میراث‌فرهنگی این وزارتخانه خواست «با توجه به اینکه مقبره ابوریحان بیرونی ویران شده و در وضعیت بدی قرار دارد با هماهنگی با افغانستان در بخش بازسازی آرامگاه ابوریحان بیرونی دانشمند و ریاضیدان ایرانی در شهر غزنی این کشور هر چه سریع‌تر اقدام کند.»

مونسان افزود: ایران دانش خوبی در زمینه مرمت و بازسازی بناها و اماکن تاریخی دارد و کارشناسان برجسته‌ای نیز در این حوزه فعالیت می‌کنند؛ به این منظور در بازسازی اصولی مقبره ابوریحان بیرونی به کشور افغانستان کمک می‌کنیم تا شاهد مقبره‌ای در خور شأن این دانشمند برجسته ایرانی باشیم.

ابوریحان بیرونی سوم ذی‌الحجّه ۳۶۲ در بیرون روستایی به نام کات حوالی خوارزم (در ازبکستان کنونی) به دنیا آمد و سال ۴۴۰ در غزنی (افغانستان امروزی) وفات کرد.

وی افزون بر زبان فارسی، به عربی، عبری، سریانی و سانسکریت و به‌ احتمال یونانی، نیز مسلّط بود و بسیاری از منابع دسته‌اولِ کارهای تحقیقی خویش را به مددِ همین چندزبان‌دانی‌اش، از آثار دسته‌اول و اصیلِ زبان‌های یادشده یافته بود.

آثار زیادی از وی در علوم مختلف از جمله التفهیم لاوائل الصناعه التنجیم (در نجوم) و آثار الباقیه عن القرون الخالیه (در گاه‌شماری و تقویم) از وی برجای مانده است.

کلیدواژه