دلو 12, 1399 19:04 Asia/Kabul
  • ناتو در افغانستان خواهد ماند
    ناتو در افغانستان خواهد ماند

مقامات ارشد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مدعی حضور نیروهای بین المللی در افغانستان فراتر از ضرب الاجل ماه مه شدند.

به گزارش رادیودری، این مقامات تاکید کردند که شرایط خروج از افغانستان "تامین نشده است" و افزودند که با استقرار دولت جدید در آمریکا از خروج شتاب‌زده باید جلوگیری شود و «ما می‌توانیم یک استراتژی خروج بسیار حساب شده‌تری را ببینیم».

دولت دونالد ترامپ فوریه سال گذشته توافقی را با طالبان امضا کرد که براساس آن مشروط به تعهدات امنیتی طالبان همه نیروهای خارجی باید خاک افغانستان را تا ماه می سال 2021 ترک کنند.

منابع ناتو همچنین می‌گویند که در نشست وزیران دفاع این سازمان در ماه آوریل مسئله خروج نیروها از مسایل کلیدی خواهد بود.

«اوانا لونگیسکو» سخنگوی ناتو نیز پیش از این تاکید کرده بود که ادامه حضور نیروهای این سازمان در افغانستان «مبتنی بر شرایط» است و «شرکای ما همچنان وضعیت کلی را ارزیابی کرده و درمورد راه رو به جلو مشورت می‌کنند».

منابع ناتو در حالی از ادامه حضور نظامیان این سازمان در افغانستان پس از مهلت تعیین شده برای خروج به حضور در این کشور ادامه می‌دهند که دولت بایدن تاکید کرده است، توافقنامه را مورد بررسی قرار می‌دهد.

از سوی دیگر وزارت دفاع آمریکا نیز تاکید دارد که طالبان به تعهداتش در توافقنامه قطر متعهد نبوده بنابراین پنتاگون هنوز تصمیمی درباره سطح آینده نیروها در افغانستان اتخاذ نکرده است.

کلیدواژه