دلو 14, 1399 10:50 Asia/Kabul

هیئت‌های فنی دو کشور ایران و افغانستان برای دریافت حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران از رود هیرمند در سیستان و بلوچستان گردهم آمدند.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، به نقل از وزارت نیرو، این نشست به سرپرستی وزارت نیرو ایران و با حضور نمایندگانی از وزارت امورخارجه، وزارت کشور، وزارت دفاع، فرماندهی مرزبانی و سایر دستگاه‌های انتظامی و امنیتی سیستان و بلوچستان و همتایان آن‌ها از سوی کشور افغانستان در فرمانداری شهرستان زابل برگزار شد.

بنا بر این گزارش، این نشست به دنبال اجلاس بیست و یکم و بیست و دوم کمیساران آب هیرمند برگزار شد و بر اساس توافقات مقرر شده بود تا سازه اندازه‌گیری مشترک برای تعیین حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران ایجاد شود، که در نهایت هیئت‌های فنی دو کشور با امضای صورتجلسه‌ای موافقت کردند در مدت یک ماه آینده در یک فعالیت مشترک به میزبانی شهرستان زابل نسبت به تهیه نقشه‌های موردنظر اقدام کنند.

نعیم الله سالارزی، رئیس هیئت ۲۲ نفره افغانستانی در این نشست گفت: ما یک معاهده تاریخی داریم که در سال ١٣٥١ انجام شده و مطابق معاهده آب هلمند حق‌آبه کشور ایران ثابت شد و امیدوار هستیم از فردا کار فیزیکی حق‌آبه ایران آغاز و پس از کار یک ماهه حق‌آبه ایران ثابت شود و دولت افغانستان وادار به این است که مطابق معاهده عمل کند.

معاون کمیسار آب هیرمند در ادامه در خصوص ساخت سد بر روی هیرمند افزود: ما صدرصد مطمئن هستیم که بند کمال‌خان برای ایران هیچ مشکلی به‌وجود نخواهد آورد، حق‌آبه‌ای را که معاهده ذکر کرده ان‌شاءالله به ایران می‌رسد و دولت افغانستان طبق قانون آب این کشور و قوانین بین‌المللی هیچ کاری را نمی‌کند که به ضرر آب هیرمند باشد.

کلیدواژه