دلو 15, 1399 13:45 Asia/Kabul
  • آلمان برای خروج نظامیان خارجی از افغانستان شرط گذاشت
    آلمان برای خروج نظامیان خارجی از افغانستان شرط گذاشت

وزیر خارجه آلمان در تدارک پشت پا زدن ناتو به توافقی که سال گذشته با طالبان حاصل شد؛ خروج نظامیان خارجی از افغانستان را به پیشرفت مذاکرات صلح مشروط کرد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان اظهار داشت که خروج نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان باید به پیشرفت در روند صلح با طالبان وابسته باشد نه اینکه مشروط به فرارسیدن مهلت تعیین شده پایان ماه آوریل (ثور 1400)باشد.

آلمان پس از آمریکا بزرگترین مشارکت‌کننده در ماموریت «حمایت قاطع» ناتو برای آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان است و دولت بایدن تاکید کرده که توافقنامه با طالبان را مورد بررسی قرار خواهد داد.

پنتاگون نیز اخیراً درباره احتمال عدم خروج نیروهای آمریکایی در تاریخ تعیین شده گفت که امتناع طالبان از اجرای تعهداتش برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان، پرسش‌هایی را درباره این ایجاد می‌کند که آیا همه نیروهای آمریکایی می‌توانند مطابق با توافق صلح تا می سال جاری میلادی افغانستان را ترک کنند.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، وزیر خارجه آلمان تصریح کرد که «مذاکرات صلح تا پایان آوریل پایان نخواهد یافت» و هشدار داد: نگرانی ما این است که طالبان می‌تواند از این برای ترک مذاکرات صلح و دنبال کردن راه‌حل نظامی استفاده کند.

ماس افزود: بنابراین رویکرد ما این است که بگوییم باید هر دو روند، خروج نیروهای خارجی با مذاکرات صلح،  را به هم پیوند بزنیم؛ این موارد باید به هم پیوند خورده و هنگامی که مذاکرات صلح با موفقیت به پایان رسید زمان خروج نیروهای خارجی فرا رسیده است.

کلیدواژه