دلو 16, 1399 16:36 Asia/Kabul
  • اظهارات استولتنبرگ از دو راهی ناتو در افغانستان
    اظهارات استولتنبرگ از دو راهی ناتو در افغانستان

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی اعلام کرد که اگر از افغانستان خارج شویم دستاوردها به خطر می‌افتد و اگر به حضور ادامه دهیم نیز خشونت علیه نیروهای ناتو افزایش می‌یابد.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان ناتو در پیامی اعلام کرد که طالبان به تعهداتش درباره کاهش خشونت‌ها عمل کند.

وی افزود: پیام من این است که طالبان روابط خود را با القاعده نیز قطع کند. قتل‌ها هدفمند در افغانستان نیز نگرانی‌های بسیاری ایجاد کرده است.

استولتنبرگ با اشاره به خروج نیروهای خارجی از افغانستان نیز گفت که اگر این کشور را ترک کنیم، تلاش‌های صلح و دستاوردهای گذشته به خطر می‌افتد.

دبیرکل ناتو همچنین ادامه داد: اگر در افغانستان باقی بمانیم، خشونت علیه نیروهای ناتو افزایش خواهد یافت.

مقامات ارشد سازمان ناتو در گفت‌وگو با رویترز فاش کردند که نیروهای خارجی پس از زمان توافق شده با گروه طالبان برای خروج کامل از افغانستان نیز به حضور در این کشور ادامه خواهند داد.

از سوی دیگر، «استفانو پونتیکورو» نماینده غیرنظامی ناتو نیز به تازگی گفته است که ناتو از نظام جمهوریت به همان صورت که در قانون اساسی افغانستان تعریف شده است، حمایت می‌کند.

«جان کربی» سخنگوی پنتاگون نیز به تازگی گفته است که تصمیمی درباره خروج نیروها از افغانستان گرفته نشده است.

 به نظر می‌رسد که خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان در زمان تعیین شده آن یعنی ماه می سال 2021 صورت نمی‌گیرد و نیروها به حضورشان در این کشور ادامه می‌دهند.

با این حال، «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان به خبرنگار تسنیم نیز روز گذشته گفت که آمریکایی‌ها توافقنامه دوحه را نقض کرده‌اند.

کلیدواژه