دلو 17, 1399 12:23 Asia/Kabul
  • دسترخوان ملی از بودجه سال 1400 حذف شد
    دسترخوان ملی از بودجه سال 1400 حذف شد

حکومت افغانستان در پیش‌نویس سوم بودجه سال مالی 1400، هزینه برنامه دسترخوان ملی را حذف کرده‌است.

به گزارش رادیودری، ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید، در پیش‌نویس سوم بودجه ملی، به دلیل نگرانی مجلس نمایندگان، بعضی تنقیصات و تزییدات صورت گرفته‌است.

طبق اعلامیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان، افزایش معاشات کارمندان ادارات دولتی در پیش‌نویس سوم افزوده شده‌است.

در این اعلامیه آمده‌است: «برای تطبیق طرح معاشات کد جداگانه نیز ایجاد شده و از تنقیصات که در بخش NTA و کود ۲۲ اجناس و خدمات صورت گرفته، مبلغ ۱.۷ میلیارد افغانی اختصاص داده شده است و در طرح جدید معاشات بر علاوه ازدیاد معاشات، موضوع تهیه مسکن برای معلمین و مامورین نیز در نظر گرفته خواهد شد».

ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته که در جلسه روز چهارشنبه، ۱۵ دلو کابینه برای وزارت مالیه و کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی وظیفه داده شده تا روی طرح جدید معاشات کار کنند.

مجلس نمایندگان افغانستان، یک‌سان‌سازی معاشات کارمندان ادارات دولتی را دلیل دیگر رد دو پیش‌نویس بودجه خواند و این موضوع خط سرخ نمایندگان عنوان شده‌است.

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده‌است که در پیش‌نویس سوم، برنامه دسترخوان ملی حذف شده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان افزوده که که برای شفافیت هرچه بیشتر بودجه ملی، تمام جزئیات پروژه‌های واحد عملیاتی و حمایتی انکشاف ملی ریاست جمهوری در سند بودجه درج شده و به منظور رفع سوء تفاهم و مدیریت بهتر بودجه در اصولنامه بودجه به واحد عملیاتی نقش پلانگذاری و نظارتی داده شده است.

در کنار بودجه دسترخوان ملی و گنجانده‌ نشدن طرح یک‌سان‌سازی معاشات کارمندان دولتی افغانستان، عدم توازن و عادلانه‌بودن بودجه، اختصاص بودجه هنگفت برای کدهای احتیاط، قرضه‌گیری و اختصاص بودجه به واحدهای اداری، از دلایل دیگر رد دو پیش نویس بودجه از سوی مجلس عنوان شده است.

کلیدواژه