دلو 18, 1399 09:33 Asia/Kabul
  • جزئیات تجارت ایران و افغانستان در سال جاری
    جزئیات تجارت ایران و افغانستان در سال جاری

علیرغم اینکه ظرفیت وارداتی کالا به افغانستان حدود 7 میلیارد دلار است اما در 9 ماهه ابتدای امسال ارزش کالاهای صادراتی به افغانستان فقط یک میلیارد و 717 میلیون دلار بوده است.

به گزارش خبرنگار رادیو دری به نقل از فارس،  صادرات ایران به افغانستان در 9 ماهه ابتدای سال جاری یک میلیارد و 717 میلیون و 855 هزار دلار و واردات ایران از افغانستان در بازه زمانی مذکور یک میلیون و 877 هزار دلار بوده است. 

حجم کل تجارت ایران و افغانستان یک میلیارد و 719 میلیون و 733 هزار دلار بوده است. 

مهدی جوانمرد قصاب رایزن بازرگانی ایران در افغانستان در مورد وضعیت تجارت ایران با افغانستان گفت: «حدود نیمی از بازارهای کالاهای وارداتی افغانستان در اختیار ایران است. اما زیرساخت های لازم برای توسعه تجارت با این کشور فراهم نیست و زیر ساخت های صادراتی در مرزهای شرقی با این کشور ضعیف است بنابراین لازم است تا مسئولان مربوط در ایران و افغانستان در راستای توسعه همکاری تجاری و بازرگانی به این مساله توجه بیشتری داشته باشند. »

وی با بیان اینکه ظرفیت واردات افغانستان در بخش کالایی حدود 6 تا 7 میلیارد دلار است، گفت: این کشور با 40 میلیون نفر جمعیت در توسعه زیرساخت های صنعتی از ظرفیت بالایی برخوردار است، بنابراین فرصت های صادراتی قابل توجهی در بخش صادرات خدمات فنی و مهندس توام با انتقال دانش فنی برای ما فراهم است. 

کلیدواژه