دلو 19, 1399 16:06 Asia/Kabul
  • تاکید وزارت خارجه افغانستان بر ارتباط طالبان با القاعده
    تاکید وزارت خارجه افغانستان بر ارتباط طالبان با القاعده

شورای امنیت سازمان ملل نیز از ادامه ارتباط طالبان با القاعده پرده برداشت.

به گزارش رادیودری، وزارت امور خارجه افغانستان امروز (یک‌شنبه، ۱۹ دلو) اعلام کرد که بیست‌وهفتمین گزارش گروه تحلیل و نظارت از تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه شبکه القاعده، گروه داعش و گروه‌ها و نهادهای وابسته به آن‌ها، از ادامه روابط طالبان با شبکه القاعده و سایر گروه‌های تروریستی پرده برداشته است.

وزارت خارجه افغانستان افزود: براساس این گزارش رابطه طالبان با القاعده، داعش و برخی گروه‌های تروریستی دیگر، هنوز هم ادامه داشته و کشته شدن چندین فرمانده القاعده از جمله حسام عبدالروف، معروف به ابومحسن المصری، در مناطق تحت کنترل طالبان، گواه این مدعا است.

گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنین از تهدیدات و هماهنگی میان طالبان پاکستانی، گروه‌های تروریستی منطقه‌ای و گروه جهاد اسلامی که با صد جنگجوی فعال، تحت حمایت و کنترل طالبان در ولایات فاریاب و قندوز فعالیت دارند،‌ نیز یادآوری کرده است.

وزارت خارجه افغانستان، با توجه به این یافته‌ها، گروه تحلیل و نظارت، وضعیت در افغانستان را چالش برانگیز و در معرض تهدیدهای گروه‌های تروریستی دانسته است.

این وزارت از شرکای بین‌المللی افغانستان و سازمان ملل متحد خواسته است تا از موضع بر حق دولت افغانستان در برابر گروه طالبان حمایت کرده و آنان را وادار به پذیرش آتش‌بس کند.

در این اعلامیه آمده است:‌ «دولت افغانستان از شرکای بین‌المللی از جمله سازمان ملل می‌خواهد تا طالبان و حامیان‌شان را وادار به پذیرش آتش‌بس، پایان قتل‌های هدفمند و قطع رابطه با گروه‌های تروریستی نمایند تا زمینه برای گفت‌وگوهای معنادار صلح و دستیابی به راه حل سیاسی به منظور برقراری صلح پایدار در افغانستان مساعد شود.»

این در حالی است که پیش از این نیز وزارت دارایی آمریکا در گزارشی گفته بود که گروه طالبان هنوز هم روابط نزدیک با شبکه القاعده دارد.

در آن گزارش تاکید شده بود، شبکه حقانی که از آن به عنوان بازوی نظامی طالبان یاد می‌شود، تصمیم دارد تا با همکاری شبکه القاعده، یک گروه شبه نظامی جدید در افغانستان ایجاد کند.

پس از این گزارش آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا از بازنگری در توافق‌نامه صلح ایالات متحده آمریکا با طالبان خبر دادند.

آنان تاکید کرده بودند که توافق‌نامه واشنگتن با گروه طالبان نیاز به بازنگری دوباره دارد تا معلوم شود که این گروه چقدر به تعهدات خود به مفاد این پیمان عمل کرده است.

کلیدواژه