دلو 21, 1399 13:51 Asia/Kabul
  • اظهارات ضد و نقیض ناتو و سنتکام درباره شمار نظامیان خارجی در افغانستان
    اظهارات ضد و نقیض ناتو و سنتکام درباره شمار نظامیان خارجی در افغانستان

درحالی که ناتو شمار نیروهای ماموریت حمایت قاطع در افغانستان را حدود ۱۰ هزار نفر اعلام می‌کند اما سنتکام خبرداد که شمار نیروهای خارجی در این کشور ۵ هزار نفر است.

به گزارش خبرنگار رادیو دری به نقل از تسنیم،پس از کاهش سطح نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان 2 هزار و 500 نفر، ماموریت «حمایت قاطع» به رهبری ناتو ماه گذشته تاکید کرد که حدود 10 هزار نیرو متشکل از 48 کشور به ادامه حضور در افغانستان متعهد هستند.

«اوانا لونگیسکو» سخنگوی ناتو نیز پیش از این شمار نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان را حدود 10 هزار نفر اعلام کرده بود.

با این حال «کنت مکنزی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا روز گذشته در اندیشکده «میدل‌ایست» شمار نیروهای حمایت قاطع را 5 هزار نفر اعلام کرد و افزود که شمار کشورهای مشارکت‌کننده نیز 36 کشور است.

این اظهارات یعنی 5 هزار نیرو و 2 کشور کمتر از ارقام ارائه شده توسط ناتو بیان شده است.

مکنزی افزود که با کاهش سطح نیروهای آمریکایی به 2500 نفر اکنون تمرکز این نیروها بر روی عملیات مبارزه با تروریسم است اما در عین حال به ماموریت حمایت قاطع نیز کمک می‌کنند.

فرمانده سنتکام همچنین سطح خشونت‌ها توسط طالبان را «بسیار بالا» دانست و اظهار داشت که این گروه «تا حد زیادی از حمله به نیروهای آمریکایی و نیروهای ائتلاف خودداری کرده است» که گمانه‌زنی‌هایی را درباره حمله طالبان به نیروهای خارجی پس از توافقنامه قطر بوجود می‌آورد.

پیش از این نیز رسانه‌های آمریکایی گزارش‌هایی را در رابطه با حملات طالبان به نیروهای خارجی منتشر کرده بودند که براساس این گزارش‌ها آمریکا درباره این حملات پنهان‌کاری کرده است.

کلیدواژه