دلو 22, 1399 17:28 Asia/Kabul
  • سرور دانش: توافقنامه صلح آمریکا و طالبان بازنگری شود
    سرور دانش: توافقنامه صلح آمریکا و طالبان بازنگری شود

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفت، اگر در موافقتنامه امریکا با گروه طالبان تجدید نظر نشود پروسه صلح با چالش‌های بیشتری مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، سرور دانش، امروز چهارشنبه (22 دلو) در دیدار با خوان پدرو شیرر، رییس نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در افغانستان بر بازنگری توافقنامه صلح امریکا و طالبان تاکید کرد.

وی گفت،موافقتنامه امضا شده بین دولت امریکا با گروه طالبان در شرایط خاص و با عجله امضا شد و در این سند هیچ تضمینی برای ثبات افغانستان در آینده و به ثمر نشستن پروسه صلح وجود ندارد.

به گفته معاون رئیس جمهور افغانستان، اکنون انتظار دولت و مردم این است که جامعه جهانی و همکاران بین‌المللی دخیل در قضیه افغانستان به خصوص دولت امریکا در این موافقتنامه تجدید نظر کنند، وگرنه امکان آن هست که خشونت ها بیشتر شود.

دانش ضمن قدردانی از نقش کمیته بین المللی صلیب سرخ یا ICRC در زمینه فراهم‌آوری کمک‌های بشر دوستانه در افغانستان گفت که چگونگی تأمین کمک‌های بشری برای مردم افغانستان باید در اجندای مذاکرات صلح قرار گیرد و این موضوع در فهرست پیشنهادی دولت افغانستان نیز درج شده است.

در این دیدار  خوان پدرو شیرر، رییس نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در افغانستان نیز از توقف مذاکرات صلح در دوحه و افزایش خشونت‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

وی همچنین راجع به پیشنهادات و نیز مشکلات کمیته بین المللی صلیب سرخ در امر فراهم شدن کمک‌های بشردوستانه در محابس و اماکن سلب آزادی در افغانستان گزارش داده و برهماهنگی و همکاری های بیشتر اداره تنظیم امور زندان‌ها، وزارت داخله و وزارت صحت عامه برای تأمین خدمات صحی مورد نیاز زندانیان تأکید کرد.

شیرر راجع به موج دوم شیوع کرونا در افغانستان نیز گفت که خوشبختانه وضعیت تحت کنترل است و حکومت افغانستان در مقابله با این اپیدمی تدابیر مؤثری را روی دست گرفته است.

وی اظهار داشت که امیدوار است با فراهم شدن زمینه واکسین کرونا در افغانستان، اقشار آسیب پذیر جامعه از جمله گروه‌های همکار این نهاد بین المللی نیز تحت پوشش تطبیق واکسن کرونا قرار گیرند.

 

کلیدواژه