دلو 23, 1399 18:40 Asia/Kabul
  • کارشناس افغان: طالبان تاخیر در خروج نظامیان آمریکایی را نمی‌پذیرد
    کارشناس افغان: طالبان تاخیر در خروج نظامیان آمریکایی را نمی‌پذیرد

درحالیکه بایدن از احتمال عدم خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان می‌گوید، یک آگاه امور طالبان تاکید کرد که این گروه تاخیر در خروج نیروها را نخواهد پذیرفت.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، «نظر محمد مطمئن» کارشناس سیاسی و آگاه امور طالبان درباره اظهارات جو بایدن مبنی بر عدم خروج نیروهای آمریکایی تا اول ماه می سال 2021 گفت: فکر نمی‌کنم طالبان تاخیر در خروج نظامیان آمریکایی را بپذیرد.

وی افزود: احتمال دارد که بایدن نیز مانند ترامپ از اظهارات خود درباره طالبان عقب‌نشینی کند اما اگر بایدن تلاش کند تا حضور نیروها را تمدید نماید، طالبان تغییر در توافقنامه را نخواهد پذیرفت.

مطمئن همچنین هشدار داد که درصورت عدم خروج نیروهای آمریکایی بهار آینده و آغاز فصل جنگی سال خونینی را برای افغانستان به همراه خواهد داشت.

جو بایدن روز گذشته در نخستین دیدارش از وزارت دفاع این کشور به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا اظهار کرد که ممکن است مهلت خروج نیروها از افغانستان در ماه می سال جاری میلادی را کنار بگذارد.

پیش از این نیز مقامات دولت بایدن تاکید کرده بودند که توافقنامه قطر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

براساس توافقنامه قطر، مشروط به پایبندی طالبان به یک سری از تعهدات امنیتی، همه نظامیان آمریکایی باید خاک افغانستان را تا 14 ماه پس از امضای توافقنامه یعنی 1 می سال 2021 ترک کنند.

اخیراً نیز «سهیل شاهین» عضو ارشد تیم مذاکراتی طالبان تصریح کرده بود که ادامه نیروهای آمریکایی پس از پایان مهلت تعیین شده به معنی اشغال افغانستان است و در این صورت حملات علیه نیروهای آمریکایی از سرگرفته خواهد شد.

کلیدواژه