دلو 26, 1399 09:19 Asia/Kabul
  • قدردانی دولت افغانستان از کمک ایران برای مهار آتش در گمرک اسلام قلعه
    قدردانی دولت افغانستان از کمک ایران برای مهار آتش در گمرک اسلام قلعه

مقامات دولت افغانستان از کمک های ایران برای مهار آتش در گمرک اسلام قلعه تشکر و قدردانی کردند.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، سید عبدالوحید زاهد قتالی والی ولایت هرات، ازهمکاری ولایت خراسان رضوی و هماهنگی کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات در امر اعزام تیم های آتش نشان از شهر مشهد به گمرک اسلام قلعه قدردانی کرد.

 «محمدصادق معتمدیان»استاندار خراسان رضوی ، در پی درخواست کمک والی هرات برای مهار آتش‌سوزی گسترده عصر دیروز تاسسیات گمرکی اسلام‌قلعه واقع در نقطه مقابل مرز دوغارون شهرستان تایباد در شرق خراسان رضوی دیشب در این منطقه حضور یافت.

در پی درخواست والی هرات برای اطفای این حریق گسترده و امدادرسانی به آسیب‌دیدگان، چند بالگرد امدادی، ۱۱ خودرو آتش‌نشانی، ۲۱ دستگاه  آمبولانس اورژانس همراه با گروههای زبده امدادگر به نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان اعزام شدند.

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، هم امروز صبح در پیامی در شبکه های اجتماعی اعلام کرد : از دولت جمهوری اسلامی ایران به دلیل اینکه اجازه داده اند صدها کامیون از خاک افغانستان وارد ایران شود و دچار آتش سوزی نشوند و همچنین در مهار آتش همکاری کرده اند، سپاسگزاری می کنند.

صالح با اشاره اینکه این حادثه دلخرش تلفات جانی نداشته و فقط چند راننده به طور سطحی زخمی شده اند، افزود، نبود زیرساخت ها در گمرکات افغانستان یک مشکل جدی است و با اینکه تجارت با همسایگان افزایش یافته، اما تاسیسات این گمرکات همچنان در دوره انزوای افغانستان( دوره حاکمیت طالبان) باقی مانده، اما تحقیقات همه جانبه خواهد شد تا از تکرار اینگونه آتش سوزی ها جلوگیری شود.

گمرک و گذرگاه مرزی دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری شهر تایباد قرار دارد. مرکز شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد نیز در فاصله ۲۲۸ کیلومتری جنوب شرق مشهد واقع است. تایباد از سمت شرق و جنوب شرق هم مرز با کشور افغانستان است.

گمرک دوغارون در حوزه صادرات، واردات، ترانزیت و رفت و آمد مسافر بین دو کشور ایران و افغانستان فعالیت دارد. 

آتش سوزی گسترده روز شنبه در گمرک مرزی «اسلام قلعه» هرات در غرب افغانستان، خسارات مالی زیادی برجای گذاشته است .

 

 

کلیدواژه