حوت 05, 1399 13:40 Asia/Kabul
  • طالبان گزارش سازمان ملل درباره تلفات غیرنظامیان را رد کرد
    طالبان گزارش سازمان ملل درباره تلفات غیرنظامیان را رد کرد

گروه طالبان با رد گزارش سازمان ملل درباره تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ گفت که این گزارش براساس اطلاعات ارگان‌های اطلاعاتی دولت افغانستان تنظیم شده است.

به گزارش خبرنگار رادیو دری به نقل از تسنیم، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در واکنش به گزارش سالانه دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان موسوم به «یوناما» درباره تلفات غیرنظامیان گفت که در این گزارش عاملان اصلی تلفات غیرنظامیان به شکل سلیقه‌ای پنهان شده و به نیروهای خارجی که عامل تلفات زیادی بودند نیز کاملاً برائت داده شده است.

براساس گزارش یوناما،  بر اثر درگیری‌ها و منازعات مسلحانه در سال 2020 میلادی 3 هزار و 35 غیرنظامی افغان کشته و 5 هزار و 785 تن زخمی شدند که طالبان مسئول 45 درصد تلفات و نیروهای امنیتی افغان عامل 22 درصد تلفات شناخته شده‌اند.

سخنگوی طالبان افزود: «ما این گزارش ناقص را که براساس اطلاعات نادرست تنظیم شده را رد می‌نماییم، اگرچه این گزارش پیش از انتشار با ارگان مربوطه ما شریک شده بود، اما در آن نگرانی‌ها، اطلاعات دقیق و جزئیات واقعی که ما با آن‌ها  داده بودیم، مراعات نشده است».

وی همچنین مدعی شد: اینگونه گزارش‌ها براساس اطلاعاتی تنظیم و منتشر می‌شود که ارگان‌های اطلاعاتی و نظامی دولت کابل به هدف تبلیغات علیه طالبان آن را شریک می‌سازند.

طالبان در ادامه نیز از سازمان ملل خواست تا با «افشا نمودن عاملان اصلی تلفات غیرنظامیان، این موضوع را بطور دقیق بررسی کرده و از این موضوع کاملاً بشری استفاده سیاسی نکند».

کلیدواژه