حوت 05, 1399 15:18 Asia/Kabul
  • تاکید شورای علما و روحانیون غرب افغانستان بر استقرار صلح پایدار در کشور+ تصاویر
    تاکید شورای علما و روحانیون غرب افغانستان بر استقرار صلح پایدار در کشور+ تصاویر

شورای علما و روحانیون حوزه غرب افغانستان طی یک گردهمایی گسترده در مسجد جامع بزرگ شهر هرات جنگ جاری در کشور را ناروا دانسته بر استقرار صلح پایدار و خاموشی آتش جنگ تاکید کردند. 

به گزارش خبرنگار رادیودری، شیخ الحدیث مولوی خدای داد صالح، رئیس شورای عالی علمای حوزه غرب افغانستان امروز در این گردهمایی عالمان دین گفت: همه مردم افغانستان تشنه صلح اند و جنگ ۴۰ ساله ملت را خسته ساخته است. 

آقای صالح توقف مذاکرات صلح میان نمایندگان دولت و گروه طالبان را در شرایط کنونی برای مردم ناامیدکننده یاد کرده تاکید می‌کند که جنگ راه حل نیست. 

رئیس شورای عالی علمای هرات همچنان دین اسلام را دین میانه و خارج از افراط و تفریط دانسته، اظهار داشت که صلح بر هر کسی که کلمه می‌گوید فرض است. 

مولوی عبدالخالق حقانی رئیس حج و اوقاف هرات نیز از علما خواست تا در دعوت‌گری به صلح جدیت بیشتر از خود به خرچ دهند. 

رئیس ارشاد حج و اوقاف هرات تاکید داشت که علما باید احساس مسولیت کنند و مخالفان دولت را دعوت به صلح و آرامش کنند نه به ویرانی و خشونت. 

آقای حقانی علاوه کرد که آبادی در سایه صلح تامین می‌شود و استخبارات منطقه نمی‌خواهند در افغانستان آبادی و آرامش تامین گردد. 

در کنار این عبدالهادی وثیقی از علمای شهر هرات نیز در این گردهمایی اقتصاد و امنیت را دو نعمت مهم دانسته، می‌گوید: متاسفانه مردم افغانستان سال‌ها است که دنبال آن سرگردان اند. 

به گفته وثیقی وظیفه مسلمان مومن صلح‌خواهی است و نباید هیچ‌گاه کرامت انسانی و ارزش‌های اسلامی را زیرپا کند. 

 در پایان این گردهم آیی قطعنامه عالمان دینی حوزه غرب نیز صادر شد.
در این قطعنامه آمده است که در طی سال‌های متمادی کشور در آتش جنگ سوخته است، جنگ علمای دین، سران قوم، جوانان و حتی نباتات را نابود کرده مادران و خواهران را بیوه و اطفال را یتیم ساخته است. 

در این قطع‌نامه همچنان تذکر رفته است که یک تعداد از کشورهای مغرض نیز علیه نظام کنونی به موضع‌گیری و تبلیغات ضد دولتی می‌پردازند.

 

تگ