حوت 06, 1399 13:36 Asia/Kabul
  • طالبان عامل تلفات غیرنظامیان در افغانستان
    طالبان عامل تلفات غیرنظامیان در افغانستان

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان با اشاره به افزایش خشونت‌ها در این کشور تاکید کرد، طالبان عامل اصلی تلفات غیرنظامیان در افغانستان‌ هستند.

به گزارش رادیودری، دولت افغانستان ضمن قدردانی از تمامی نهادهای جهانی حامی غیرنظامیان، از آن‌ها می‌خواهد که در جمع‌آوری ارقام دقت کامل به خرج دهند.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان افزوده است که دولت افغانستان در تمامی عملیات‌های نظامی خود به زندگی غیرنظامیان توجه جدی داشته است.

به گفته این نهاد، دولت حتی به خاطر این که جان و مال غیرنظامیان با خطر مواجه بوده، از اجرای بیشتر عملیات‌های خود صرف نظر کرده است.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان همچنین تاکید کرده است که طالبان عامل اصلی تلفات غیرنظامیان در افغانستان‌ هستند، زیرا این گروه و سایر گروه‌‎های تروریستی همواره‌ غیرنظامیان و خانه‌های آن‌ها را به عنوان سپر استفاده کرده و سبب تلفات غیرنظامیان شده‌اند.

این دفتر خاطرنشان ساخته است: «گزارش یوناما طالبان را مسئول ۴۶ درصد تلفات غیرنظامیان می‌داند، اما در حقیقت مسئولیت طالبان بیشتر از این است، زیرا زمینه فعالیت برای اکثریت گروه‌های تروریستی را در افغانستان مساعد ساخته است.»

همچنین این شورا گفته است با ادامه گفت‌و‌گوهای صلح در قطر، طالبان حمله به خبرنگاران، جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر در کابل را ادامه داده‌ تا صداهای انسان‌دوستانه و صلح‌خواهانه افغانستان را خاموش سازند.

گفتنی است که دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یوناما روز گذشته گزارش سالانه خود در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان را منتشر کرد که براساس این گزارش، گروه طالبان عامل ۴۶ درصد تلفات و نیروهای امنیتی نیز عامل ۲۲ تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ در افغانستان شناخته شده است.

در همین حال گروه طالبان نیز با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به این گزارش اعلام کرد که آمار و ارقام درج شده در این گزارش نادرست و غیرواقعی است، زیرا گزارش مذکور بر اساس آمار اداره اطلاعاتی و نظامی دولت تهیه شده است.

کلیدواژه