حوت 06, 1399 18:03 Asia/Kabul
  • حضور نیرو‌های آلمانی در افغانستان تا سال ۲۰۲۲ تمدید می شود
    حضور نیرو‌های آلمانی در افغانستان تا سال ۲۰۲۲ تمدید می شود

درحالی که طالبان نسبت به ادامه حضور نیروهای خارجی در افغانستان هشدار داده است، آلمان حضور نیروهایش در افغانستان را تا سال ۲۰۲۲ تمدید کرد.

به گزارش خبرنگار رادیو دری، «آنگرت کرامپ کارن بائر» وزیر دفاع آلمان اعلام کرد که  حضور نیروهای این کشور در افغانستان تا 31 ژانویه سال 2022 / 11 دلو 1400 تمدید می‌شود.

براساس توافقنامه قطر همه نیروهای خارجی، مشروط به تعهدات امنیتی طالبان، باید خاک افغانستان را تا پایان ماه آوریل (11ثور) ترک کنند.

وزیر دفاع آلمان که پیش از این نیز تداوم حضور نیروهای آمریکایی و ناتو را در افغانستان ضروری دانسته بود بار دیگر نیز تاکید کرد که خروج زودهنگام می‌تواند روند مذاکرات صلح را به مخاطره بیندازد.

 کارن بائر همچنین تاکید کرد که نیروهای ناتو باید بیش از مهلت تعیین شده در توافق قطر در افغانستان باقی مانده و برای ازسرگیری حملات طالبان نیز آماده شوند.

هفته گذشته «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در پایان نشست وزرای دفاع این سازمان گفت که این نیروها تا زمانی که شرایط مناسب نشود افغانستان را ترک نخواهند کرد.

وی همچنین تاکید کرد: «در این مرحله، ما هنوز تصمیم نهایی را درباره آینده حضور خود در افغانستان اتخاذ نکرده‌ایم اما درحالی که مهلت اول می نزدیک می‌شود متحدان ناتو در هفته‌های آینده به مشاوره و هماهنگی دقیق در این باره ادامه می‌دهند».

کلیدواژه