حوت 09, 1399 16:35 Asia/Kabul
  • نخستین دیدار خلیلزاد پس از ابقا در دولت بایدن با یک مقام افغان
    نخستین دیدار خلیلزاد پس از ابقا در دولت بایدن با یک مقام افغان

نماینده ویژه دولت آمریکا برای صلح افغانستان پس از ابقا در سمتش برای نخستین بار دیدارهایی را با سفیر دولت کابل در واشنگتن آغاز کرد.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان برای نخستین بار پس از ابقا شدن در سمتش با «رویا رحمانی» سفیر دولت کابل در واشنگتن دیدار کرد.

وی در دیدار با سفیر افغانستان در واشنگتن درباره صلح این کشور تبادل نظر کرده است.

به گزارش اسپوتنیک،گفته می‌شود که در این دیدار «توماس وست» معاون تازه خلیلزاد نیز حضور داشته است. معاون منصوب شده برای خلیلزاد از افزاد معتمد جو بایدن است و در زمانی که بایدن معاون اول اوباما بود به عنوان مشاور ویژه او کار می‌کرد.

 پس از تاکید دولت بایدن به بررسی توافقنامه آمریکا با طالبان، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا 8 بهمن ماه در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که «زلمی خلیلزاد» معمار توافقنامه آمریکا با طالبان و نماینده ویژه دولت ترامپ برای صلح افغانستان در دولت بایدن نیز در این سمت به کار خویش ادامه خواهد داد.

بلینکن در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفته بود که دولت بایدن از خلیلزاد درخواست کرده تا به کار «حیاتی» خویش در روند صلح افغانستان ادامه دهد.

وی همچنین تصریح کرد: «ما باید دقیقاً بفهمیم در توافقاتی که بین آمریکا و طالبان صورت گرفته، چه چیزی وجود دارد».

ابقای خلیلزاد جمهوریخواه در دولت جدید و دموکرات آمریکا اقدامی متداول نیست، زیرا بطور معمول دولت‌ها افرادی را از تیم‌های خود در مقامات سیاسی منصوب می‌کنند.

این درحالی است که بایدن در هفته‌های نخست ریاست جمهوری‌اش مقامات باقیمانده دولت ترامپ را بدون سروصدا اخراج کرد و از آن‌ها خواست تا بلافاصله کرسی‌ها را تخلیه کنند.

 پس از تاکید دولت بایدن برای آگاهی از ضمائم پنهان توافق آمریکا با طالبان، کاخ سفید «توماس وست» را به عنوان معاون جدید برای نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان تعیین کرد که برخی آن را گامی برای برکناری خلیلزاد می‌دانند.

زلمی خلیلزاد بیش از دو سال است که در این سمت کار می‌کند، روابط او با دولت افغانستان پر تنش بوده زیرا کابل اقدامات خلیلزاد را به نفع طالبان می‌داند و حتی در آخرین سفر وی به کابل رئیس جمهور افغانستان از دیدار با او خودداری کرد.

تگ