حوت 09, 1399 17:28 Asia/Kabul
  • مارشال دوستم در کابل: با شکست گفت‌وگوهای صلح در جنگ شرکت می‌کنم
    مارشال دوستم در کابل: با شکست گفت‌وگوهای صلح در جنگ شرکت می‌کنم

سومین مارشال افغانستان که اختلافات بسیاری با رئیس جمهور این کشور داشت، پس از دو سال وارد کابل شد و تاکید کرد که اگر گفت‌وگوهای صلح به شکست منجر شود در جنگ شرکت خواهد کرد.

به گزارش رادیو دری به نقل از خبرگزاری تسنیم، «مارشال‌ عبدالرشید دوستم» پس از حدود دو سال وارد کابل شد و اظهار داشت که در مرحله حساس تاریخی قرار داریم و رئیس جمهور باید سیاسیون را گرد هم آورد.

وی افزود: در این مرحله حساس تاریخ افغانستان حتی جزئی ترین غفلت نیز ملامت نسل‌های آینده را در پی دارد.

مارشال دوستم رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان گفته که «امروز آمده‌ام تا با رئیس‌جمهور و مقام‌های سیاسی دیدار کنم و در صورت شکست گفت‌وگوها در تمام جبهه‌های جنگ شرکت کنم».

«عبدالله عبدالله» رئیس شورای مصالحه، «محمد محقق» مشاور رئیس جمهور افغانستان در مراسم ورود مارشال دوستم به کابل حضور داشتند.

مارشال دوستم همچنین گفت که در روند صلح افغانستان همیشه پیش قدم بوده است و باید کاری انجام داد زیرا صلح به سادگی تامین نمی‌شود.

وی در هفته‌های اخیر همواره تاکید کرده است که جنگ را راه‌حل بحران افغانستان نیست و طالبان نیز باید وادار به حضور در میز مذاکره شود و از بلندپروازی‌های بسیار کوتاه بیاید.

رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان پیش از این گفته بود که درصورت حفظ نظام کنونی و دستاوردهای دو دهه گذشته با ایجاد دولت موقت موافق است.

روابط مارشال دوستم با دولت افغانستان در سالهای اخیر با افت و خیزهای بسیاری همراه بوده است.

اختلاف بین رئیس جمهوری افغانستان و دوستم به زمانی برمی‌گردد که وی پس از یک سوء قصد نافرجام به جانش، اشرف غنی را به قوم‌گرایی متهم کرد. همچنین آشکارا از نداشتن اختیارات لازم در دولت و سهم کمتر از قدرت شکایت کرد.

در بهار سال 1398 وی پس از دو سال و نیم به افغانستان بازگشت و در ولایت جوزجان زادگاهش سخنرانی کرد.

رتبه مارشالی دوستم نیز در پی پذیرش نتایج انتخابات ریاست جمهوری طی مراسمی در جوزجان اعطا شد. وی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی از عدم شرکت اشرف غنی در این مراسم گلایه کرد.

کلیدواژه